Norveç’te şirket yönetiminin en az yüzde 40’ı kadın olacak!

screenshoteasy

Norveç hükümeti büyük ve orta ölçekli şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin en az yüzde 40’ının kadın olmasını zorunlu tutan bir yasa tasarısını sundu. Kadın yönetici istihdamı odaklı bu plan dünya çapında türünün ilk örneği olarak gösteriliyor.

Norveç hükümeti ülkedeki 20 bin büyük ve orta ölçekli şirketin, 2028 yılına kadar yönetim kurulu üyelerinin en az yüzde 40’ını kadınlardan oluşturmak zorunda kalacağı tasarı planını açıkladı. Norveç Ticaret ve Endüstri Bakanı Jan Christian Vestre, düzenlediği basın toplantısında söz konusu tasarının içeriğini açıkladı. Vestre yaptığı açıklamada uygulamanın dünya çapında türünün ilk örneği olduğunu söyledi. Plan başlangıçta gelecek yıl yaklaşık 8 bin şirketi kapsayacak ve 2028 yılına kadar 30’dan fazla çalışanı olan yaklaşık 20 bin şirketi kapsayacak şekilde genişleyecek.

Kadın yönetici istihdamı odaklı bu plan dünya çapında türünün ilk örneği olarak gösteriliyor

15 yılda sadece yüzde 5 artış
İşçi Partisi liderliğindeki azınlık hükümetine göre yönetim kurullarındaki cinsiyet dengesindeki iyileşme çok yavaş oldu ve yirmi yıl önce yüzde 15 olan kadın temsil oranı şu anda sadece yüzde 20’ye yükseldi. Norveç, Avrupa Parlamentosu’nun geçen kasım ayında, yöneticilerin yüzde 40’ının ya da tüm yöneticilerin yüzde 33’ünün kadın olmasını gerektiren bir yasayı kabul ettiği Avrupa Birliği’nin bir parçası değil.

2028’e kadar 13 bin yeni yönetim kurulu üyesi
Norveç, Dünya Ekonomik Forumu’nun geçen yılki Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda İzlanda ve Finlandiya’nın ardından üçüncü sırada yer aldı. Hükümetin hesaplamalarına göre 2028 yılına kadar yaklaşık 13 bin yeni yönetim kurulu üyesinin işe alınması gerekecek. Gereklilikler, 500’den fazla üyesi olan kooperatifler veya kuruluşların yanı sıra ticari vakıflar için de geçerli olacak

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak