Oğuz: Koyun keçi çiçek hastalığı kontrol altına alınd

KOYUN KEÇİ KÜÇÜKBAŞ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, Hamitköy’de ve bazı ağıllarda rastlanan ‘koyun keçi çiçeği’ hastalığına yönelik yapılan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Oğuz, Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

“KOYUN KEÇİ ÇİÇEĞİ HASTALIĞI BULAŞICI BİR HASTALIKTIR”

Daha çok küçükbaş hayvanlarda görülen rastlanan ‘koyun keçi çiçeği’ hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğunu kaydeden Bakan Oğuz, “Bu hastalık daha öncede Dipkapraz’da görülmüştü. O dönemlerde önlemimi almıştık. Aradan geçen 3 yılın ardından Gazimağusa ve Hamitköy’de de görüldü” dedi.

Dursun Oğuz, önceki yıllarda ‘koyun keçi çiçeği’ hastalığının tespitinin yapılamadığını, şu anda ise ülkede bu hastalığı tespit edecek imkanlar da olduğunu belirtti.

Gazimağusa’da söz konusu hastalığın görülmesinin ardından bire karantina bölgesi oluşturulduğunu ve 18 bine yakın küçükbaş hayvanın aşılandığını belirten Oğuz, “Aşılama için Türkiye’den 20 bin aşı getirdik. Sonrasında bu hastalığın görülme ihtimali artabilir diye 20 aşı daha geldi” ifadelerini kullandı.

“KOYUN KEÇİ ÇİÇEĞİ HASTALIĞINA YÖNELİK AŞILAR ET VE SÜT TÜKETİMİNE ZARAR VERMİYOR”

Oğuz, koyun keçi çiçeği hastalığına yönelik aşıların et ve süt tüketimine zarar vermediğini söyleyerek, “Önceki aşılarda süt tüketiminde sorun olabiliyordu. Yeni model aşılarda problem yok” diye konuştu.

Gazimağusa’da aşılama işleminin bitmesinin ardından geçen hafta koyun keçi çiçeği hastalığının bu sefer de Hamitköy’de bir ağılda görüldüğünü hatırlatan Oğuz, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Koyun keçi çiçeği hastalığının görüldüğü ağılın sahibi hakkında polise gerekli şikayetlerde bulundu. Bu kişi kasap olup hayvan alım-satım işleriyle uğraşıyor. Emniyet birimi ilgili kişinin ifadesini aldı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın konuyla ilgili oluşturduğu komitenin ‘araçlarla’ bu hastalığın bulaştığı yönünde bir tespiti oldu. İlçe Emniyet Kurulu da bu hastalık kapsamında toplandı. Tüm paydaşlarla istişare içinde gerekli önlemler alınıyor. Şu anda Veteriner Dairesi bünyesinde bulunan 7 ekiple aşılamalar devam ediyor. Aşılamanın bugün biteceğini düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçte gözlemlerimize devam edeceğiz.”

“KOYUN KEÇİ ÇİÇEK HASTALIĞI KONTROL ALTINA ALINDI”

Bakan Oğuz, Gazimağusa ve Hamitköy’de rastlanan koyun keçi çiçek hastalığının kontrol altına alındığını ifade ederek, “Biz alınacak bütün tedbirleri aldık. Karantina olan bölgeden dışarıya hayvan satılmasını ve dışarıdan da o bölgeye hayvan gelmesini yasakladık” açıklamasında bulundu.

Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylem ve grev uyarılarını da değerlendiren Oğuz, “Hayvancılar Birliği ile sürekli görüşüyoruz. Hayvancıdan ve üreticiden kopuk değiliz” dedi.

Dursun Oğuz, fiyat istikrarından yana olduklarını söyleyerek, “Fakat üretilen bir malın pazarlanmasıyla ilgili süreci doğru yürütemezsek, sektörler tamamen biter” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak