Petrol fiyatları üzerindeki baskı daha da arttı

Brent petrol

Brent ham petrolü yüzde 0,6 düşüşle varil başına 76,13 dolara gerilerken, ABD Batı Teksas Intermediate (WTI) ham petrolü yüzde 0,7 düşüşle 71,29 dolara geriledi. Haftanın ilk günü ABD’deki tatil nedeniyle işlem hacimleri zayıftı. Her iki kontrat da geçen haftayı yüzde 2’nin üzerinde kazançla kapattı.

Geçtiğimiz hafta Mayıs ayında açıklanan verilerin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de Covid-19 sonrası toparlanmanın duraksadığını göstermesinin ardından bazı büyük bankalar Çin’in 2023 yılı gayrisafi yurtiçi hasıla büyüme tahminlerini düşürdü.

Çin’in, sallantılı ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla geçen hafta orta vadeli politika kredilerinde yaptığı benzer bir indirimin ardından bugün gösterge kredi faizlerini düşürmesi bekleniyor.

Petrol piyasası yönünü arıyor

Rystad Energy’nin kıdemli başkan yardımcısı Jorge Leon, petrol piyasasının küresel ekonominin toparlanıp toparlanmayacağına dair daha fazla işaret beklediğini söyledi.

Leon bir araştırma notunda, “Pek çok şey Çin’in bu yılın ikinci yarısındaki ekonomik performansına ve ülkenin yakın zamanda açıkladığı teşvik önlemlerinin etkinliğine ve ABD ve Avrupa’nın faiz oranlarının artırılmasıyla birlikte ekonomik yavaşlamadan kaçınma becerisine bağlı olacak” diye yazdı.

Aktif sondaj kuleleri bir bir düştü

Bununla birlikte, Çin’in rafineri üretimi Mayıs ayında rekor seviyedeki ikinci en yüksek toplamına yükselerek geçen haftaki kazanımların artmasına yardımcı oldu ve ABD enerji firmaları Temmuz 2020’den bu yana ilk kez çalışan petrol ve doğal gaz sondaj kulesi sayısını yedinci hafta üst üste azalttı.

İran’ın vanayı açması fiyatları baskılıyor

İran’ın artan petrol ihracatı da fiyatlar üzerinde baskı yarattı. Danışmanlar, nakliye verileri ve konuya yakın bir kaynağa göre, İran’ın ham petrol ihracatı ve üretimi ABD yaptırımlarına rağmen 2023 yılında rekor seviyelere ulaştı ve diğer üreticiler üretimi sınırlarken küresel arza katkıda bulundu.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak