Üstel: Nakit ödemeden kartla ödemeye geçeceğiz

üstel

Başbakan Ünal Üstel, “Yeni dönemde nakit ödemeden kartla ödemeye geçeceğiz.Bundan sonraki süreçte her şey kart ile olsun, devlet denetimi yapıp parasını alsın.” dedi.

Üstel, Kıbrıs TV ekranlarında ‘Sabah Sabah’ adlı programa katılarak, önemli açıklamalar yaptı.

Başbakan Üstel, geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlara işaret ederek, KDV indirimi konusunda paydaşların görüşlerinin alındığını vurguladı, “Maliye Bakanlığı, görüşleri de değerlendirerek bir çalışma yaptı” dedi.

Nakit döneminin kapanacağına işaret eden Üstel, şöyle konuştu:

“Bizim vatandaşımız her şeyi devletten bekliyor. KDV iadesini uygulamaya koyduk ama halka da sorumluluk düşüyor. Halkımızın alışverişleri sonrasında fiş istemesi lazım. Vatandaş sorumluluk alırsa devletin de yükü hafifler.Yeni önemde naki ödemeden kartla ödemeye geçeceğiz. Düzenlemesini yapacağız. Yasal çalışmaları yaparsak bir sıkıntı kalmaz. Bundan sonraki süreçte her şey kart ile olsun, devlet denetimi yapıp parasını alsın.”

Muhalefetin eleştirilerine yanıt veren Başbakan Üstel, “Biz bunlara alıştık, söylesinler… Zamanında niye yapmadılar?” diye sordu. Üstel, temizlik malzemelerinde ve temel gıda ürünlerinde indirim yapacaklarını açıklayarak, denetim için ekibin hazır olduğunu ve Pazartesi’nden sonra devreye gireceğini dile getirdi. Ocak ayından itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen malların Türk Lirası üzerinden geldiğini hatırlatan Başbakan Üstel, “Bizim girişimlerimiz sayesinde oldu, Türk Lirasına çevrildi. Ancak, bunları da denetlememiz gerekiyor” açıklamasını yaptı.

KAYNAK: Kıbrıs Gazetesi

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak