Kayıp denizaltında oksijen hızla azalıyor

aa-20230620-31481746-31481744-titan-nfmF

Titanik enkazını görmek için dalış yapan denizaltına dair arama çalışmaları sürüyor. Beş kişinin olduğu belirtilen aracın oksijen kaynağı hızla tükenirken, oksijenin perşembe gününe kadar yeteceği tahmin ediliyor. Ancak uzmanlar bunun oldukça zor bir operasyon olduğunu söyledi.

Titanik’in enkazını yakından görmek için beş kişi taşıyan bir turistik denizaltının kaybolmasının ardından yetkililer Atlantik Okyanus’undaki arama çalışmaları için mevcut tüm kaynakları harekete geçirdi. Pazartesi günü kaybolduğu açıklanan Titan olarak bilinen denizaltı OceanGate Expeditions tarafından işletiliyor.ABD Sahil Güvenliği, Pazar günü öğleden sonra yaptığı dalıştan 1 saat 45 dakika sonra irtibatın kesildiğini söyledi.

Beş kişilik gemide 96 saatlik oksijen bulunuyor ve Titanik’in enkazını keşfetmek için 4 km derinliğe dalabiliyor.

Birinci Sahil Güvenlik Bölgesi’nden Yüzbaşı Jamie Frederick arama kurtarma çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Frederick sahil güvenliğin denizaltının bilinen son konumuna uzaktan kumandalı bir araçla (ROV) dalış başlattığını kaydetti. Sahada konuşlandırılan mevcut ROV’un üzerinde bir kamera mevcut. Kanada sahil güvenliğinin ve ABD donanmasından diğer gemilerin bu akşam geç saatlerde gelmesi planlanıyor. Özel gemiler de arama çalışmalarına katılıyor. Frederick çok zorlu bir arama çalışması yapıldığını ve ekiplerin gece gündüz çalışmalarını sürdürdüğünü yineledi.

Pentagon, bir Hercules uçağının kayıp denizaltının olabileceği alan üzerinde uçacağını söyledi. Savunma Bakanlığı, BBC’nin ABD’deki haber ortağı CBS News’in de katıldığı bir brifingde, Pazartesi günü iki C-130 askeri uçağının arama kurtarma uçuşu gerçekleştirdiğini ve Salı günü de bir Ulusal Muhafız C-130 uçuşunun yapıldığını açıkladı.

OceanGate’in danışmanlarından David Concannon, denizaltının 96 saatlik oksijen tedarikinin Pazar günü sabah 6 sularında başladığını söyledi. Concannon kendisinin de dalışta olması gerektiğini ancak başka bir müşteri meselesi nedeniyle dalışa katılamadığını aktardı. Concannon Associated Press haber ajansına gönderdiği e-postada, yetkililerin 6 bin metre derinliğe ulaşabilen uzaktan kumandalı bir aracı (ROV) en kısa sürede bölgeye ulaştırmak için çalıştıklarını kaydetti.

ROV’lar, bir pilotun iticilerini çalıştırmasını ve ayrıca sonar ve kamera sistemlerinden gerçek zamanlı olarak veri aktarmasını sağlayan bir bağlantı ile bağlı olduğu bir geminin yanına bırakılabilir. Ancak Titanik’in okyanus tabanındaki enkazının miktarı, neyin enkaz neyin Titan olduğunu ayırt etmenin zaman alabileceği anlamına geliyor. Ayrıca uzmanlar, gemi su altında bulunsa bile, özellikle de yüzyıllık enkazın içine karıştıysa onu geri getirmenin de zor olabileceğini söylediler. Avustralya Kraliyet Donanması’ndan emekli denizaltı kaçış ve kurtarma projesi direktörü Frank Owen, “Her yerde Titanik’in parçaları var. Bu çok tehlikeli” dedi.

 

 

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak