“Kıbrıslı Türklere yönelik önlemler Eylül ayında açıklanacak”

Hristodulidis Tatar

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, başkan seçilmesinin ardından yüz günün tamamlanması nedeniyle dün düzenlediği basın toplantısında, yüz günlük dönemde yaptığı icraatlar, geleceğe yönelik planlar ve Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Alithia gazetesi, “Başkan Müzakerelere Crans Montana’da Kaldığımız Yerden Başlamayı İstiyor Ancak Çerçeveyi Kabul Ediyor Maddelerini Reddediyor – Kıbrıslı Türklere Yönelik Tek Taraflı Önlemler” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in dün düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs sorununa ilişkin yaptığı açıklamalara geniş yer verdi.

Gazete haberinin devamında ise, Hristodulidis’in Kıbrıslı Türklere yönelik önlemleri Eylül ayında açıklayacağını duyurduğunu aktardı.

Habere göre, Hristodulidis, AKEL Genel Sekreteri’nden bu konuda aldığı öneriler olduğunu belirtirken bir grup Kıbrıslı Türk ile de kendi girişimi sonrasında kendi ofisinde yakın tarihte bir görüşme yaptığını söyledi.

Bu bilgiyi kamuoyuyla ilk kez paylaştığını da vurgulayan Hristodulidis, biraraya geldiği Kıbrıslı Türklerle, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıslı Türklere yönelik tek taraflı almayı planladığı önlemleri görüştüklerini” belirtti.

“Tek taraflı diyorum çünkü bugünkü Sn. Tatar ve rejimle herhangi bir anlaşmaya varmak çok zor” şeklinde konuşan Hristodulidis, Eylül ayına kadar Kıbrıslı Türklere yönelik bu önlemlere dair belirli duyurular yapabileceklerini umut ettiğini vurguladı.

Fileleftheros gazetesi ise Hristodulidis’in açıklamalarının genelini: “İcraat Gerçekleştiği Konusunda İnançlı” başlığı altında okuyucusuna aktarırken, Hristodulidis’in Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarını ise “Kıbrıs Sorununa Dair Az ama Öz Konuştu” alt başlığıyla verdi.

Gazete, Hristodulidis’in “Alithia” gazetesinde yer alan açıklamalarını yansıtmanın yanı sıra, müzakerelerin yeniden başlaması girişimlerinde “üç önemli duraktan” bahsettiğini de vurguladı.

Hristodulidis, Haziran ayı sonundaki Avrupa Konseyi toplantısı, NATO zirvesi ve BM Genel Kurulu’nu sırasıyla üç önemli durak şeklinde nitelendirdiği açıklamasında, Avrupa Konseyi toplantısında bir hareketlilik yaşanabileceğini öne sürdü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB kurumları yetkilileriyle yaptığı telefon görüşmelerinde “AB’yle ilişkilerde ilerleme kaydedilmesi arzusunu dile getirdiğini” iddia eden Hristodulidis, “Bundan mutluluk duyduğunu, AB-Türkiye ilişkilerinde ilerleme kaydedilmesini görüşmek için hazır olduklarını” vurguladı.

Hristodulidis, Türkiye’nin arzu ettiği ilerlemenin bir açık çek olmayacağını da belirtirken, üç önemli durak olarak dile getirdiği zirve ve toplantılar çerçevesinde “çıkmazı aşmak adına çalıştıklarını” da sözlerine ekledi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak