Fitch 2023 küresel büyüme tahminini yükseltti

DOLAR ENFLASYON FAİZ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin büyüme beklentisini 2023 için yüzde 2’den yüzde 2,4’e yükseltti.

Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun haziran sayısını “Merkez Bankası Enflasyon Mücadelesi Devam Ediyor” başlığıyla yayımladı. Raporda, küresel büyümenin kısa vadede direnç gösterdiği, ancak çekirdek enflasyonun inatla yüksek kalmaya devam etmesi durumunda, merkez bankalarının gelecek aylarda sıkılaştırma politikasını sürdürmek zorunda kalacağı aktarıldı.

Para politikası düzenlemeleri ve bunların ekonomi üzerindeki etkisinin uzun sürmesiyle, 2024 yılı için küresel büyüme görünümünün kötüleştiğine işaret edilen raporda, bu yıl ise ekonomik faaliyetlerin beklenenden iyi olduğu ve Fitch’in bir önceki raporunda yüzde 2 olan 2023’e ilişkin büyüme tahminini yüzde 2,4’e yükselttiği bildirildi.

Raporda, en büyük revizyonların, gelen verilerin beklenenden daha güçlü olduğu gelişmekte olan piyasalarda olduğuna dikkat çekilerek, Çin hariç gelişmekte olan piyasa büyüme beklentisinin yüzde 2’den yüzde 2,9’a çıkarıldığı, Brezilya, Hindistan, Meksika ve Rusya’da önemli iyileşmeler görüldüğü kaydedildi.

Çin için 2023 tahmininin de yüzde 5,2’den yüzde 5,6’ya yükseltildiği belirtilen raporda, toparlanmanın son aylarda biraz duraksadığı ancak tüketimin normalleşmeye devam ettiği ve makro politikanın gevşemeye başladığı ifade edildi.

ABD’de 2023 büyüme tahmini yükseltildi
Raporda, tüketim ve istihdamdaki büyümenin güçlü kalmaya devam ettiği ABD için bu yıla ilişkin büyüme tahmininin de yüzde 1’den yüzde 1,2’ye çıktığı vurgulandı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika sıkılaştırmasının ülkede hala hafif bir resesyona yol açmasının beklendiği ancak bunun zamanlamasının yılın son çeyreği ile 2024’ün ilk çeyreğine ertelendiği aktarılan raporda, bu kapsamda gelecek yıla ilişkin büyüme tahmininin yüzde 0,8’den yüzde 0,5’e çekildiği belirtildi.

Raporda, 2023 için yüzde 0,8 ve 2024 için yüzde 1,4 olan Avro Bölgesi büyüme tahmininde değişikliğe gidilmediği ifade edilerek, Avrupa’da doğal gaz krizinin hafiflediği ancak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasını daha agresif bir şekilde sıkılaştırdığı anımsatıldı. Daha yüksek faiz oranlarının hanehalkı borç yükünü artırdığına işaret edilen açıklamada, 2023’te Birleşik Krallık’ta resesyon beklendiği kaydedildi.

ABD ve Avrupa’da bu yıl faiz indirimi beklenmiyor
Raporda, bir önceki raporda yüzde 2,4 olan 2024 için küresel büyüme tahmininin, yüzde 2,1’e çekildiği ifade edilerek, manşet enflasyonun düştüğü ancak çekirdek enflasyonun inatla yüksek kalmaya devam ettiği hatırlatıldı.

Gelişmiş ülke merkez bankalarının enflasyonun devam etmesinden daha fazla endişe duymaya başladığına değinilen raporda, Fed ve ECB’nin gelecek aylarda iki kez daha faiz artırmasının beklendiği aktarıldı. Raporda, Fed’in faizi yüzde 5,75 ve ECB’nin yüzde 4,5’e çıkarmasının, İngiltere Merkez Bankası’nın da yüzde 5,25’e yükseltmesinin beklendiği, gelecek yıla kadar da faiz oranlarında bir kesintinin öngörülmediği belirtildi.

Gelişmekte olan ülkelerde ise bunun aksine Çin’in oranları düşürdüğü anımsatılarak, Brezilya ve Meksika’nın bu yılın sonlarında indirime gitmesinin beklendiği vurgulandı. Raporda, düşük işsizlik oranının büyüme direncine katkıda bulunduğu ifade edilerek, ancak ivme kazanan son zamanlardaki parasal sıkılaştırmanın ABD ve Avrupa talebi üzerinde baskı oluşturduğu kaydedildi. ABD’de yaşanan bankacılık stresleri sonrasında ani bir kredi krizi olmadığına işaret edilen raporda, ancak banka fonlama maliyetlerinin arttığı ve kredi sıkılaştırmasının beklenenden daha keskin bir şekilde büyümeyi etkileme riski olduğu aktarıldı.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak