Ülkedeki ara seçimde oy verme işlemi başladı

OY SANDIK MÜHÜR

KKTC’de seçmenler, Milletvekilliği ve Yerel Kuruluş Organları Ara Seçimleri için bugün sandık başına gidiyor.
Ülke genelinde saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi, 18.00’de sona erecek. Ülke genelinde 210 bin 121 seçmenin toplam 713 sandıkta oy kullanacağı seçimde, bir milletvekili ve bir muhtar seçilecek. genelindeki tüm seçmenler bir Lefkoşa milletvekilliği için oy kullanacak. Lefkoşa Yenicami Mahallesi muhtarlığı için ise sadece bu mahallede sakin seçmenler oy verecek.

Lefkoşa’da 228; Gazimağusa’da 178; Girne’de 157; Güzelyurt’ta 50; İskele’de 74 ve Lefke’de 26 sandık kurulacak ve her sandıkta 3 olmak üzere toplam 2 bin 139 kişi sandıklarda görev alacak.
-1 milletvekilliğine 13, 1 muhtarlığa 4 aday var
Geçen yıl haziran ayında HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın istifasıyla boşalan bir Lefkoşa milletvekilliği için 6 siyasi parti adayı ile 7 bağımsız aday bulunurken, hayatını kaybeden Lefkoşa Yenicami muhtarının görevini devralmak için ise 4 aday yarışacak.
-Milletvekilliği adayları
Milletvekilliği için adayı Ali Başman, adayı Sami Özuslu, DP adayı Serhan Aktunç, YDP adayı Figen Yaman Lesinger, Bağımsızlık Yolu adayı Umut Ersoy ile Çetin Sadeli, Mert Taşkın, Talip Sancar, Nazım Özsever, Meriç Erülkü, Alper Özsakınç ve Abdullah Korkmazhan yarışıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından, son üç yılda daimi ikametgahı olmadığı gerekçesiyle yapılan itiraz sonucu milletvekilliği adaylığı reddedilen TDP’nin adayı Tacan Reynar’ın adı da 5/76 sayılı Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın 63’üncü maddesi gereği oy pusulasında yer alacak fakat seçilmesi halinde seçilmiş sayılmayacak ve bir sonraki kişi seçilmiş olacak.

Ülkede son erken genel seçim 23 Ocak 2022 tarihinde yapılmıştı. Meclis’te şu anda 24 ; 18 ; 3 DP; 2 YDP ve 2 Bağımsız milletvekili bulunuyor, 1 koltuk ise boş.

-Muhtar adayları ve doğrudan seçilmiş sayılan ihtiyar heyeti üyeleri
Lefkoşa Yenicami Mahallesi Muhtarlığı için ise Mehmet Yumuşak, Adnan Getirmez, Mehmet Çamır ve Selim Özdemir aday olurken, boşalan 50 ihtiyar heyeti üyeliği için az sayıda başvuru yapıldığından başvuranlar doğrudan seçilmiş oldu.
Buna göre, Lefkoşa Selimiye Mahallesi İhtiyar heyeti üyeliği adayı Hasan Akkuş, Yeniboğaziçi İhtiyar heyeti üyeliği adayı Şermin Kasap, Erenköy-Karpaz Derince İhtiyar heyeti üyeliği adayı Hasan Korkmaz, Erenköy-Karpaz / Polat Paşa Mahallesi İhtiyar heyeti üyeliği adayları Nezaket Çebi ve Murat Akgün, İskele – Boğaziçi ihtiyar heyeti üyeliği adayı Nagihan İlktaç ve Lefke -Bademliköy ihtiyar heyeti üyeliği adayı Tahir Alşan seçilmiş kabul edildi.

-“Nerede oy kullanacağım?”
Bugün yapılan Milletvekilliği ve Yerel Kuruluş Organları Ara Seçimlerinde vatandaşlar, http://www.mahkemeler.net ve http://ysk.mahkemeler.net adresli web sitelerinin “Nerede oy
kullanacağım” linkinden kimlik kartı numarasını girmek suretiyle oy kullanacakları sandık numarasını ve sandık yerini öğrenebiliyor.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak