Taçoy: Asgari ücret aşağı yukarı 15 bin TL

HASAN-TACOY

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, “Asgari ücreti hayat pahalılığının biraz üstünde belirleme yoluna gitmeliyiz ve bunu otomatiğe bağlamalıyız” açıklamasını yaptı.

Taçoy, Kıbrıs TV ekranlarına yayınlanan ve Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Sabah’ adlı programa katıldı.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına işaret eden Bakan Taçoy, işverenin bazı talepleri olduğunu belirtti.

Taçoy, işverenin çalışma izinli olan veya 3’üncü dünya ülkelerinden gelenler için bir indirim talebi olduğunu söyleyerek, barınma ve yemek ihtiyaçlarının karşılandığı çalışanlara yönelik farklı bir asgari ücretin belirlenmesinin gündemde olduğunu kaydetti.  Hayat pahalılığının yaklaşık olarak yüzde 25 ve üzeri olabileceğinin öngörüldüğünü aktaran Taçoy, “Hayat pahalılığını yansıtma niyetimiz var. Ancak iki tür asgari ücretin belirlenmesi tartışma konusu olacaktır. Bu da gün geçtikçe yerine oturacaktır” ifadelerini kullandı.  Bakan Taçoy, asgari ücret için rakam da vererek, “Hayat pahalılığını üzerine koyduğumuz zaman 17 bin 500 TL brüt; aşağı yukarı net 15 bin TL olacağını düşünüyorum” dedi.

Ali Başman’ın seçim çalışmaları çerçevesinde hatırı sayılır bir performans gösterdiğini söyleyen Taçoy, bunun da takdire şayan olduğunu belirtti. Partililerin de Başman’a karşı olmadığını ve Başman’ı başarılı gördüğünü söyleyen Bakan Taçoy, şanssızlığın partililerin “Atanan bir Genel Başkan kızgınlığı” olduğunu söyledi.

KAYNAK: Kıbrıs Gazetesi

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak