Güney’deki benzinciler, KKTC’den akaryakıt ithalatını protesto ediyor

Güney Kıbrıs’taki akaryakıt istasyonu sahipleri

Güney Kıbrıs’ta 30 Haziran’da akaryakıt sübvansiyonlarının sona ermesi daha da fazla sürücünün KKTC’den ucuz yakıt almasına ilişkin korkulara yol açtı.

Akaryakıt bayileri, müşterilerinin geri alınmasını veya iş kaybı için devletten önlem alınmasını talep ediyor.

Hükümet ise Kıbrıslı Rumların kuzeyde depolarını doldurmalarının yasa dışı olmadığını, ancak akaryakıt ticaretinin yasak olduğunu açıkça belirtirken, bazılarının yakıtı varillerde veya araçların altına yerleştirilmiş gizli tanklarda taşıdığını kaydetti.

CyBC’nin sabah radyo programında konuşan DİSİ Milletvekili ve Meclis ticaret komitesi başkanı Kyriacos Hadjiyiannis, cumhuriyet ekonomisinin rekabet gücünün Yeşil Hat boyunca hem yasal hem de yasadışı olan resmi ve gayri resmi ticaret tarafından zorlandığını kabul etti ancak, petrol tacirlerinin kayıplarını tazmin etme fikrinin başlangıç noktası olmadığını ve devletin bunun yerine ithalat üzerinde çok daha katı kontroller uygulamaya odaklandığını söyledi.

KYRİACOS HADJİYİANNİS: KUZEYDEN GELEN YAKIT ÜRÜNLERİNİN KALİTESİ DAHA DÜŞÜK

Hadjiyiannis, meselenin çevre düzenlemelerinin yanı sıra kaçakçılığı da ilgilendirdiğini belirterek, kuzeyden gelen yakıt ürünlerinin kalitesinin daha düşük olduğunu ve tolere edilmemesi gerektiğini savundu.

“ORTALAMANIN ALTINDA YAKITLARIN DEPOLARA GİRMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN KALİTE KONTROL YAPMANIN YOLLARI BULUNMALI”

Milletvekili, bu ‘ortalamanın altında yakıtların’ güneydeki arabaların depolarına girmesini önlemek için kalite kontrol yapmanın yollarını bulmak gerektiğini söyledi.

Hadjiyiannis, Enerji Bakanı’nın Cumhuriyetin benimsediği kalite kriterlerine uymayan yakıtların tüketimini yasaklayan bir kararname çıkarma yetkisine sahip olduğunu da ayrıca hatırlattı.

Milletvekili Hadjiyiannis, “Bu nedenle, Yeşil Hat üzerinden ticari ilişkiler için mevcut yasal çerçeveyi açmaya gerek yok… Kaliteyi garanti altına almak ve kontrol etmek için yakıtlara boyaların eklenmesi gerekir” dedi.

Daha önce CyBC’de, hükümet sözcüsü Constantinos Letymbiotis, maliye bakanlığının destek önlemlerini sürdürme fikrini reddettiğini ve bunun yerine personel sayısının artırılmasından ve yüksek para cezalarından yana olduğunu belirtmişti.

COSTAS COSTA: DÜŞÜK KALİTE ETİKETİNİN KULLANILMASINA GEREK YOK

Ancak aynı program hakkında konuşan Akel Milletvekili Costas Costa, ‘düşük kalite’ etiketinin kullanılmasına gerek olmadığını, çünkü kuzeyden getirilen yakıtın yasal olarak satılandan önemli ölçüde farklı olmadığını söyleyerek çevresel kaygıları reddetti.

Ancak kaçakçılığa son verme çabalarının hızlandırılması gerektiğini söyleyen Costa, petrol satıcılarının, aslında ana suçlunun yaygın yasadışı yakıt ithalatı olduğu halde, kamu pahasına vurgunculuk yapmakla suçlandığını da sözlerine ekledi.

Milletvekili Costa, İngiliz üslerinin üyeleri tarafından bir yakıt kaçakçılığı operasyonunu ortaya çıkarmak için droneların etkili bir şekilde kullanılmasından bahsederek, “Ancak söz konusu drone ötücü kuş (ambelopoulia) kaçak avcılarını yakalamak için kullanılıyor” dedi.

Costa, genel denetçiden gelen ayrıntılı bir raporun komitenin önünde olduğunu ve gözden geçirileceğini söyleyerek, “Kuzey ile güney arasındaki yakıt fiyatlarında 50 cc/litre fark var” ifadelerini kullandı.

Costa, sübvansiyonların sona ermesiyle birlikte tüketim vergisinin geri gelmesi, benzin ve motorine 8,3 kuruş, kalorifer yakıtına 6,2 kuruş zam anlamına geldiğini de dile getirdi.

Maliye Bakanı Makis Keravnos salı günü Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) verdiği bir röportajda, bayiler birliğinin daha katı önlemler ve ihlallerin duyurulması önerilerine destek verdiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından çarşamba günü daha sıkı tedbirlerin açıklanması bekleniyor.

Pazartesi günü Enerji Bakanı Yorgo Papanastasiou, kuzeyde yakıt satın alanların “isimlendirilmesi ve ayıplanması” ile ilgili önceki yorumlarla ilgili olarak, bunun şahısları değil, yeniden satış için endüstriyel miktarları taşıyanları ilgilendirdiğini açıkladı.

Kendi aracını dolduran özel vatandaşların Yeşil Hat Yönetmeliği kapsamında aynı kategoride olmadığını belirterek, “Bu tür vakalar tespit edildiğinde isimlerini yayınlayacağız” dedi.

Benzin istasyonu sahipleri derneği başkanı Savvas Prokopiou geçen hafta, kuzeydeki düşük fiyatlardan kaynaklanan rekabet nedeniyle düşen yakıt fiyatlarının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Prokopiou, “Kuzeydeki fiyatların güneydeki fiyatlara göre çok düşük olması ile ilgili çok ciddi bir sorunumuz var” diyerek, derneğin sorunu ortadan kaldırmak için hükümete aradaki farkı azaltması çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak