Fransa’da ‘polis kurşunu ile ölüm’ isyanı sürüyor

turkiyenin-paris-buyukelciliginden-fransa-icin-seyahat-uyarisi-MeBu

Fransa’da 17 yaşındaki bir gencin polis tarafından vurulmasının ardından başlayan olaylar 5 gündür devam ediyor. Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, devam eden protestolarda olaylara karışan 17 yaşın altındaki çocuklardan ebeveynlerinin sorumlu tutulabileceğini ve 2 yıl hapis ila 30 bin euroya kadar varan para cezası ile karşı karşıya kalınabileceğini belirtti. 1 kişinin hayatını kaybettiği olaylarda gözaltı sayısı 2 bine yaklaşırken, Fransız polisi Paris’in dünyaca ünlü Şanzelize Caddesi’ni tahliye etti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, devam eden olaylar nedeniyle Almanya ziyaretini erteledi.

Fransa’da 27 Haziran’da Nael M. isimli genç sürücünün polisin açtığı ateş sonucu öldürülmesinin ardından birçok kentte düzenlenen protestolar 5. gününe girdi.

Ülkenin birçok yerinde devam eden olaylı protestolarda, şu ana kadar 2000’e yakın kişi gözaltına alındı, 200’den fazla polis memuru da yaralandı.

Olaylarda bir kişi de hayatını kaybetti.

BELEDİYE BAŞKANI’NIN EVİ YANAN ARAÇLA HEDEF ALINDI

L’Hay-les-Rose Belediye Başkanı Vincent Jeanbrun’ın evi yanan bir araçla hedef alındı.

Belediye Başkanı Jeanbrun, Twitter’dan yaptığı açıklamada, evine alev alan bir araçla girildiğini belirterek, “Eşim ve çocuklarım şokta ve yaralandılar. Katiller.” ifadesini kullandı.

ŞANZELİZE CADDESİ TAHLİYE EDİLDİ

Fransız polisi, 5 gündür devam eden protestolarda Paris başta olmak üzere birçok kentte yaşanan talan ve yağma olayları üzerine güvenlik önlemlerini artırdı.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak