İngiltere: Rusya tahıl anlaşması için korku politikası uyguluyor

rusya-disisleri-bakanligi-karadeniz-tahil-anlasmasi-60-gun-uzatildi-j143

İngiltere’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Babara Woodward, Karadeniz Tahıl Anlaşması’yla ilgili, “Her yenileme dönemine geldiğimizde görüyoruz ki Rusya korku politikası uyguluyor. Rusya, insanların tabağındaki yemekler üzerinden korku politikası yürütüyor” dedi

Woodward, İngiltere’nin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanlığını Birleşik Arap Emirlikleri’nden devralmasının ardından basın toplantısı düzenledi. Diğer ülkelerin değişim talebi olduğunu belirten Woodward, “Güçlü ülkeler sorumluluklarını yerine getirmiyor. Biz değişim sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Woodward, BMGK’nin reform edilmesi ve genişlemesi gerektiğine işaret ederek Hindistan, Brezilya, Almanya, Japonya ve Afrika ülkelerinin dahil edilmesini desteklediklerini söyledi. Yapay zekayı da BMGK gündemine getireceklerini aktaran Woodward, oturuma İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin başkanlık edeceğini duyurdu.

Woodward, Ukrayna’yla ilgili de bir toplantı düzenleneceğini belirterek, “Başkanlığımızda Rusya’nın savaş suçları hakkında gerçeklerin bilinmesine katkı sağlayacağız ve Rusya’nın savaşı sonlandırması için çaba sarf edeceğiz” açıklamasında bulundu. Rusya’nın BMGK’deki konumunu suistimal ettiğini savunan Woodward, zamanın verimli kullanılması için diğer üye ülkelerle koordinasyon halinde hareket edeceklerini kaydetti.

Rusya korku politikası yürütüyor
Woodward, Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın süresinin 18 Temmuz’da dolacağını ve girişimin önemli katkılar sağladığını belirterek devamını desteklediklerini kaydetti. Anlaşmanın Rusya tarafından tutsak edildiğini kaydeden Woodward, “Her yenileme dönemine geldiğimizde görüyoruz ki Rusya korku politikası uyguluyor. Rusya insanların tabağındaki yemekler üzerinden korku politikası yürütüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Woodward, anlaşmanın yenileneceğinden “emin olmadığına” işaret ederek, BM’nin gereken her türlü adımı attığını söyledi. Rusya’nın Afrikalı ülkelere ücretsiz tahıl vereceği yönündeki sözüne ilişkin ise Woodward, “Bu söze çok itibar etmiyorum” açıklamasında bulundu.

 

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak