Guterres’in raporlarında ‘lider’ vurgusu…

Hristodulidis Guterres

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iyi niyet misyonu ve UNFICYP rapor taslaklarını dün BM Güvenlik Konseyi üyelerine sunduğu, iyi niyet misyonu rapor taslağında ise Kıbrıs Rum tarafından AB’nin daha etkin müdahilliğini sağlama girişimlerine ilişkin hiçbir ifade yer almadığı bildirildi.

“AB’NİN KIBRIS SORUNUNA DAHA ETKİN MÜDAHİLLİĞİ ÖNERİSİNDE GUTERRES’TEN DESTEK YOK”

Alithia gazetesi, “Hristodulidis’in AB’nin Kıbrıs Sorununa Daha Etkin Müdahilliği Önerisi Konusunda Guterres’ten Destek Yok” başlığı atlında verdiği haberinde, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iyi niyet misyonu rapor taslağının, UNFICYP’in görev süresine ilişkin raporu taslağıyla birlikte dün akşamüzeri Güvenlik Konseyi üyelerine sunulduğunu yazdı.

Gazete, iki raporun 13 Aralık 2022 ile 12 Haziran 2023 tarihleri arasındaki dönemi kapsadığını belirtirken Guterres’in raporunda “tarafların görüşleri arasında uçurum olduğu ve diyalog eksikliğinin sürmesinin ise ileri hareket etmek adına mesafeyi arttırdığı” vurgusunda bulunduğunu yazdı.

Gazete, Guterres’in Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in AB’nin Kıbrıs sorununa daha etkin müdahil olması yönündeki girişimlerini bildiği halde raporunda bu konuya hiç değinmeyerek bu tür eylemleri bir nevi reddetmiş olduğu yorumunda bulunurken müzakerelerin yeniden başlamasını sağlayacak özlü girişimlerin gerçekleşmesi gerektiğine vurgu yaptığını yazdı.

Habere göre Guterres raporunda, tarafların atabilecekleri önemli adımlardan birinin BM’nin danışman ataması konusunda uzlaşıya varmaları olabileceğini belirtirken her iki liderin ve temsilcilerinin, çözüm için daha uygun bir ortam yaratılmasını sağlayacak, karşılıklı kabul edilebilir güven yaratıcı önlemlerde uzlaşmaları konusunda cesaretlendirdiğini ifade etti.

Guterres raporunda ayrıca, karşılıklı geçiş noktalarının iyileştirilmesi ve yenilerinin açılmasının güven ortamını arttıracağını da vurguladı.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak