Altın art arda dördüncü haftalık kaybına hazırlanıyor

TCMB DOLAR ALTIN

Altın, piyasalarda Fed’in sıkılaştırma politikasına devam edeceğine dair artan beklentileriyle art arda dördüncü haftalık kaybına hazırlanıyor.

Değerli metal Mayıs başında tarihi zirvesine yaklaşamasından bu yana bir dizi ABD verisinin Fed’in ekonomiyi soğutmak ve enflasyonu dizginlemek için daha uzun bir yolu olduğunu işaret etmesiyle yüzde 7 değer kaybetmişti.

Spot altın ons başına 1.914 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 1.605 TL seviyelerinden alıcı buluyor

Fed’in önündeki zorlu süreç Perşembe günü dünyanın en büyük ekonomisinde özel sektör istihdamının bir yıldan fazla sürenin en yüksek artışını kaydetmesi ve işten çıkarmaların 8 ayın en düşüğüne gerilemesiyle daha da belirgin hale geldi.

Yatırımcılar ABD iş gücü piyasasına dair daha iyi bir görünüm elde etmek için Cuma günü yayımlanacak tarım dışı istihdam verisini takip edecek.

Fed’den gelen şahin yorumlarla desteklenen daha fazla faiz artışı beklentisi altın Borsa yatırım fonlarından çıkışları tetikleyerek değerli metal üzerindeki baskıyı artırdı. ,

Yine de altın merkez bankalarının ekonomik ve jeopolitik risklerine karşı hedge amaçlı olarak yönelmesiyle bir miktar güvenli varlık desteği buldu. Cuma günü ilerleyen saatlerde Çin’den gelecek veriler ülkenin değerli metal stokunu art arda sekizinci ay artırdığını gösterebileceği belirtiliyor.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak