Asgari Ücret Komisyonu toplandı

Asgari Ücret Komisyonu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılının ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy piyasadaki çalışan sayısının artarak devam etmesini, özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olup da çalışma yaşantısına kazandırmak için farklı formülleri ortaya koyduklarını belirtti. Taçoy ” İşverenin talep ettiği teşvik pirimi bakanlar kurulundadır. Hiçbir şekilde sektörlerimizin zora girmesini istemeyiz. Benim önerim, hayat pahalılığını bir üst rakama yuvarlanarak asgari ücrete uygulanması” ifadelerini kullandı.

Arhun:  “Hükümetimiz verdiği sözleri yerine getirmeli”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Taçoy’un ardından İşverenler Sendikası temsilcisi Metin Arhun söz aldı. Arhun, genel itibariyle fiyatlar arttıkça elbette ki ücretlerinde artacağını belirtti. Arhun “Çalışanımız müsterih olsun ücretler artacak ama çalışanımızın gelir seviyesini dikkate alacak hem de işletmemizin faaliyetlerinin devamını hedefleyeceğiz. Hayat pahalılığına bakıyoruz. Ancak Türkiye’ye baktığımızda devlet desteğini görüyoruz. Peki devletin desteği olacak mı işverene diye soracağız. Sosyal Sigorta pirim desteği verilmesi konusunda bir destek henüz verilmedi. Asgari ücretle çalışanımıza refah payı verelim ama işverenin de ayakta kalması gerekir” dedi

Arhun” Esnaf Sanatkârımız zor durum da Hükümetimizde verdiği sözleri yerine getirerek sözünde durmalı. Mutlaka asgari ücret artacak en iyi rakamı bulmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Serdaroğlu :”Bu masada asgari vicdan bekliyoruz”

İşçi temsilcisi Ahmet Serdaroğlu ise bugün biz HP belli olmadan tartışmayız dedik ve aslında bugünün geleceğini dünden tahmin edebildiklerini vurguladı.  Serdaroğlu “Haziran enflasyonunun kaç çıkacağını öngöremiyorduk. Ücreti belirlerken hayat pahalılığı oranına göre konuşuyoruz. HP maaş artışı oranı değildir. Bizim görmek istediğimiz refah payını henüz göremedik. Bu masada asgari vicdan bekliyoruz. HÜR-İŞ’in tavrı bellidir geçmiş kaybı istemiyoruz. Hükümet edenlere sesleniyorum halkın vermiş olduğu mesajı doğru okuyun. Mesaj nettir.” ifadelerini kullandı.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak