Devrim Barçın: UBP, ülkeyi resmen batırıyor

DEVRİM BARÇIN

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili ve ekonomist Devrim Barçın, sosyal medya hesabı üzerinden ‘UBP, ülkeyi resmen batırıyor’ başlığı altında bir açıklama yaptı.

CTP’li vekil Barçın, yüzde 11,44 olarak açıklanan enflasyona işaret ederek, “1980 sonrası yani 43 sene sonra ülke tarihimizin Haziran ayındaki en yüksek enflasyonu yaşandı bu sene” dedi.

Barçın, “Aynı şekilde 2022 Haziran ayında da 1980 sonrası en yüksek Haziran ayı enflasyonu yaşanmıştı ülkemizde. Türk Lirası ülkemizde, ana vatanı Türkiye Cumhuriyeti’ne göre yüzde 71,23 daha fazla değer kaybetmiş 1 yılda” ifadelerini kullandı.

Barçın, “Soğuk Savaş dönemi, Körfez Savaşları, döviz krizleri vb. birçok krizin olduğu döneme göre ve en önemlisi de TL’nin ana vatanına göre TL’nin ülkemizdeki değer kaybının Türkiye Cumhuriyeti’ne göre çok daha yüksek olması, sadece TL’ye yönelik Türkiye’de uygulanan yanlış para politikası ile açıklanamaz” açıklamasını yaptı.

Barçın’ın açıklamasının tamamı şu şekilde:

‼️UBP, ÜLKEYİ RESMEN BATIRIYOR

⭕️ 1980 sonrası yani 43 sene sonra ülke tarihimizin Haziran ayındaki en yüksek enflasyonu yaşandı bu sene (%11.44).

⭕️ Aynı şekilde 2022 Haziran ayında da 1980 sonrası en yüksek Haziran ayı enflasyonu yaşanmıştı ülkemizde (%9.54).

⭕️ TL ülkemizde, anavatanı TC’ye göre %71.23 daha fazla değer kaybetmiş 1 yılda.

⭕️ Soğuk Savaş Dönemi, Körfez Savaşları, Döviz Krizleri vb. bir çok krizin olduğu döneme göre ve en önemlisi de TL’nin anavatanına göre TL’nin ülkemizdeki değer kaybının TC’ye göre çok daha yüksek olması, sadece TL’ye yönelik Türkiye’de uygulanan yanlış para politikası ile açıklanamaz.

⭕️ Burada ana sorun, UBP’nin önlem almak adına hiçbir politika geliştirmemesi ve halkımızı piyasanın çarklarına savunmasız bir şekilde bırakmasıdır.

⭕️ Geçtim politikayı 1980 be arkadaşlar, 43 sene sonra Haziran ayının en yüksek enflasyonu yaşanıyor, ne Maliye Bakanı, ne Ekonomi Bakanı ne Başbakan ne Bakanlar ne de İstatistik Kurumu tek bir açıklama bile yapmıyor 🤬
#AzKaldıGidecekler

 

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak