Ertuğruloğlu: Türkiye’nin Kıbrıs politikasında değişiklik bekleyenler hüsrana uğrayacak

ertugruloglu10

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki politikasında değişiklik bekleyenlerin hüsrana uğrayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BRT ekranlarında yayınlanan ve Levent Kutay’ın hazırlayıp sunduğu ‘Burası Önemli’ adlı programa katıldı.

Kıbrıs Konusunda yakın gelecek ve Türkiye’nin politikasında değişim beklentisinin sorulması üzerine Ertuğruloğlu, “Türkiye’nin mevcut Kıbrıs politikasının değişmesini bekleyenler, hüsrana uğrayacak” dedi.

Crans Montana’da 2017’de federal çözüm sürecinin çöktüğüne işaret eden Ertuğruloğlu, “O tarihten itibaren geliştirilen eşit egemen ortaklık temelinde yeni politikadan vazgeçilmesi söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti ciddi devlet geleneğine sahip bir devlettir, günübirlik politikalarla yolunu bulmaya çalışan bir devlet değildir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, net bir şekilde ifade ettiği; “müzakerelerin başlamasının yolunun KKTC’nin tanınmasından, egemen eşitlikten, eşit uluslararası statünün kabulünden geçer” sözleri, “laf ola” söylenmemiştir” dedi.

“İNGİLİZ BÜYÜKELÇİSİ KIBRIS TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLEMELİ”

İngiliz büyükelçilerinin “Yüksek Komiser” sıfatını “ortak pazar” (Commonwealth) üyesi ülkelerde kullandığına ve Güney Kıbrıs’ın da Commonwealth üyesi olması nedeniyle, Güney Kıbrıs’a akredite İngiliz Büyükelçi’nin “Yüksek Komiser” sıfatını kullandığına değinen Ertuğruloğlu, KKTC’nin Commonwealth üyesi bir ülke olmaması nedeniyle Güney Kıbrıs’ta Yüksek Komiser olarak görev yapan kişinin KKTC’deki sıfatının İngiliz Büyükelçisi olarak düzeltilmesi gerektiğini kaydetti.

İngiliz Büyükelçi İrfan Sıddıg’ın, Girne Çatalköy’de yaşayan İngiliz vatandaşlarının düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, “bir diplomata yakışmayan, çok çirkin, son derece saldırgan, küstah bir üslupla, haddini aşan şekilde hakaret etme hadsizliğini sergileyebilmiş bir kişi olduğunu” söyleyen Ertuğruloğlu, “Ona da hak ettiği şekilde cevabını vermiş bulunmaktayım. Kıbrıs adasında görev yapabilecek kapasitede olmadığını kanıtlamıştır” dedi.

Ertuğruloğlu, İngiliz Büyükelçisi’nin Kıbrıs Türk halkından özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Soru üzerine Rumların, Avrupa Birliği’ni her zaman “en büyük silah” olarak kullandığını ve bu süreçte de AB “silahını” yeniden müzakere masasına getirmeye çalıştığını kaydeden Ertuğruloğlu, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’ta Rumlardan yana taraf olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“AB, KKTC içindeki KKTC karşıtlarını beslemeye devam ediyor. Daha fazla KKTC karşıtı olması için de her türlü fonlamayı, bursları, tüm yardımları dağıtmaya devam ediyor. AB’nin hedefi, KKTC karşıtlarını beslemektir, güçlendirmektir, cesaretlendirmektir. Bu şekilde de daha fazla KKTC karşıtını yaratmaktır. Bunlar işin gerçekleri. Bunları söyleyince kötü biz oluyoruz. Bu kötülükleri Kıbrıs Türküne yapanlar melek, bu kötülükleri görüp de ifade edenler ‘bunun böyle olmaması gerekir’ diye duruş sergileyenler de kötü, faşist, ırkçı, ayrılıkçı oluyor.”

“RUMLAR, BİZE KARŞI EN BÜYÜK SİLAHI AB’Yİ ŞİMDİ MASAYA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR”

“Rum tarafının Kıbrıs Türkü aleyhine kullandığı en etkili silah AB’dir” diyen Ertuğruloğlu, AB’nin iki yüzlüğünü çok net gösteren bir olay olarak, tanımadığı KKTC’de dokunulmazlığı olan diplomatik misyon bulundurduğuna işaret etti.

Ertuğruloğlu, AB’nin KKTC’de Ofis bulundurmasına karşı olmadığını, diplomatik ve dokunulmazlığı olan bir misyon bulundurmasına neden ihtiyaç duyduğunu sorguladıklarını söyledi.

AB’ye, “ofisini kapat git” denilmediğini, diplomatik misyonu varsa, diplomatik misyonun gereği olan uygulamaları yapması gerektiğini ifade eden Ertuğruloğlu, “AB’nin aleyhimize kullanılan bir silah olduğunu görmemiz lazım” dedi.

Ertuğruloğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Tiny Kox’un Güney Kıbrıs’ı ziyaretindeki sözleriyle, AB’nin tarafsız olmadığını gösterdiğini vurguladı ve “Papağan gibi Rumların sözlerini tekrarladı, AB, kendisinin ve Rumların hatasını, bize legalize ettirmeye çalışıyor. Bunu kabul etmemiz söz konusu değil” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyan duruşlarından geri adım atmayacaklarını sözlerine ekledi.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak