Serdaroğlu: 15 bin 600 TL verirlerse bu sefalet ücreti olmaya devam eder

Ahmet Serdaroğlu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun geçen hafta yaptığı toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Hür-İş Federasyonu Başkanı Serdaroğlu, “Her toplantı gibi asgari ücret toplantısında da tüm taraflar sıkıntılarını dile getirdi” dedi, kendilerinin de işçi kesiminin sıkıntılarını aktardığını ifade etti.

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa konuk oldu.

Şu anda hayat pahalılığı üzerinden konuşulduğunu kaydeden Serdaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’un hayat pahalılığı üzerinden yuvarlama bir rakam üzerinden konuştuğunu kaydederek, “Biz 15 bin 600, 15 bin 700 TL civarında bir asgari ücret belirleyebileceğini düşünüyoruz” dedi.

“HAYAT PAHALILIĞI ORANINDAKİ ASGARİ ÜCRETE EVET DEMEYECEĞİZ, BU BİR ARTIŞ DEĞİLDİR”

Serdaroğlu, “Biz mevcut hayat pahalılığında bir orana evet demeyeceğimizi açık gönüllülük ile söyledik çünkü hayat pahalılığı bir artış değildir” diyerek, hayat pahalılığı oranının zaten tüketicinin zamlar karşısındaki kayıplarını gidermesi için verilmesi gereken bir rakam olduğunu belirtti.

“REFAH PAYI VERİLMİYOR”

“Hiçbir zaman maaş artışı olmadı göreve geldiğim yıllardan beri refah payı yok. Hayat pahalılığında her zaman direndiler” şeklinde konuşan Serdaroğlu, geçen sene bu zamanlarda ret oylarına rağmen asgari ücretin hayat pahalılığının altında kaldığını hatırlattı.

“ASGARİ ÜCRETE HAYAT PAHALILIĞI VERMELERİ ARTIŞ OLARAK GÖRÜLEMEZ”

O günden bugüne asgari ücretlinin açlığa terk edildiğinin de altını çizen Başkan Serdaroğlu, “Şu anda hayat pahalılığı vermeleri asgari ücrete artış gibi görünmez biz bunu sefalet ücreti olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“15 BİN 600 TL VERİRLERSE BU ‘SEFALET ÜCRETİ’ OLMAYA DEVAM EDER”

“15 bin 600 TL verirlerse bu sefalet ücreti olmaya devam eder. Devlet devlet olduğunu vatandaşa hissettirecek mi? Ben bir vatandaş olarak devletin olduğunu hissetmek isterim” diyen Serdaroğlu, devletin denetim yapmasını istediğini dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’nin ise fiyat konusunda birebir örtüştüğünü kimsenin söyleyemeyeceğini vurgulayan Serdaroğlu, KKTC’nin çok daha pahalı olduğunu kaydetti.

Türkiye’de 6. ayda hayat pahalılığının 3,80 olarak açıklanırken KKTC’de 11,44 olarak açıklandığına değinen Serdaroğlu, “40 TL olan bir ürün KKTC’ye gelince 200 TL’ye nasıl çıkar?” şeklinde bir soru sorarak bu kadar düzensizliğin fırsatçılığın fazla olduğunu belirtti.

“TAÇOY RAKAMI KONUŞTUĞU GÜNDEN İTİBAREN MARKET FİYATLARI ANORMAL ŞEKİLDE ARTTI”

Serdaroğlu, “Biz bu yüzden rakamlar yerine devletin devlet olduğunu hissetmek istiyoruz. Asgari ücret konuşulduğu günden itibaren Bakan Taçoy bazı rakamları konuştuğu gibi raflardaki fiyatlar anormal şekilde arttı. Restoranlarda menülerde değişikliğe gitti…” dedi.

Bu sistemin ne kadar daha böyle gideceğini sorgulayan Serdaroğlu, ceza uygulamamaya ne kadar daha devam edileceğini sorguladı.

Serdaroğlu, “Sigortalar dairesinde herkes asgari ücretli görünüyor çalışma bakanı sigorta kayıtlarına bakmayın diyor. Orada asgari ücret üstünde alan birçok arkadaşımız var suçu biliyor söylüyor, denetim yine yok” diyerek, çarşamba günü yeniden yapılacak olan asgari ücret toplantısında fiyatın belirlenmesini istediğini kaydetti.

“TAÇOY’UN ORTAYA ATTIĞI RAKAMI İŞVEREN TARAFI DA İŞÇİ TARAFI DA KABUL ETMEYECEK”

Bakan Hasan Taçoy’un ise ortaya attığı rakamı işveren tarafının da işçi tarafının da kabul etmeyeceğini ifade eden Serdaroğlu, “Bakanın destek vereceği tek konu ihtiyaçlı olan iş verenler olabilir” dedi.

“KİMSE MAAŞINA ARTIŞ ALMA HEVESİNDE DEĞİL”

“Biz insanca yaşanacak asgari ücretin verilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz. İhtiyaçlı ve ihtiyaçsızı ayırmayı bilmeliler” diyen Serdaroğlu, kimsenin maaşına artış alma hevesinde değil insanca yaşama hevesinde olduğunu dile getirdi.

Ahmet Serdaroğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Asgari ücret geçim ücreti oldu… asgari ücretin bizim istediğimiz oranlarda olması halinde vergiye tabii olacağını söylüyorlar. Yüzde 34’den fazla artış gelirse vergi verilmesi gerekecek diyorlar bunun sorumlusu yüne hükümettir. Önüne geçmesi gereken yine onlardır.”

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak