Eylem: Eğitim Bakanlığı, öğretmen nakillerini yüzüne gözüne bulaştırdı

SELMA EYLEM

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, Eğitim Bakanlığı‘nı eleştirerek, önümüzdeki öğretim yılı için planlanan ders sayılarının artırılmasına rağmen altyapı hazırlıklarının yapılmadığını ve ihtiyaç olan kadro sayısının azaltıldığını belirtti. Ayrıca, bakanlığın “tam gün” adı altında kamuoyunu yanılttığını ve öğretmen nakillerini de sorunlu bir şekilde gerçekleştirdiğini ifade etti.

Eylem, bakanlığın müdür ve muavin nakillerini yapmayarak yeni bir kaos ortamına neden olduğunu dile getirerek, yaz tatiline girilmesine rağmen çözüm üretilmeyen, hazırlık yapılmayan ve depreme dayanıklı olmayan beş okulun varlığına da dikkat çekti. KTOEÖS Başkanı, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Eksik kadrolarla başlayacak olan yeni öğretim yılının okullardaki sıkıntıları daha da artıracağını belirten Eylem, tüm nakillerin hızlı bir şekilde tamamlanması ve atamaların yapılması gerektiğini ifade etti. Eğitim Bakanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonu’nun bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Eylem, Eğitim Bakanlığı’nın mevcut sorunları çözmek yerine daha fazla sıkıntı ve kaos yaratmaktan vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Sendika olarak nakil sürecini yakından takip edeceklerini ve ayrıcalıklı yaklaşımlara, usulsüzlüklere veya oldubittilere göz yummayacaklarını belirtti.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, bakanlığın keyfi tutumundan vazgeçmesi gerektiğini ve eğitimin gerçek uygulayıcılarıyla planlanması gerektiğini hatırlattı.

KTOEÖS Başkanı Eylem’in yazılı açıklamasının tamamı şu şekilde;

“Önümüzdeki öğretim yılında ders sayılarını artırmayı planlayıp hiçbir altyapı hazırlığı yapmayan, ihtiyaç olan kadro sayısını azaltıp ‘tam gün’ adı altında kamuoyunu yanıltan Eğitim Bakanlığı, öğretmen nakillerini de yüzüne gözüne bulaştırmıştır.

Üstüne üstlük müdür ve muavin nakillerini yapmayarak yeni bir kaosa oynamaktadır. Bu yıl daha da kalabalıklaşan okullara, depreme dayanıklı olmayan ve eğitim yapılamayacak durumda olan 5 okula yazın ortasına gelmemize rağmen hiçbir çözüm üretmeyen, hiçbir hazırlık yapmayan bakanlık, ben yaparım olur mantığıyla şimdi de müdür ve muavin nakillerini yapmamaktadır. Bu kabul edilemezdir!

Zaten kısıtlanan ihtiyaçlarla sıkıntı yaşanacak olan okullarımızın eksik kadrolarla yeni öğretim yılına başlaması kaosun daha da büyümesine neden olacaktır.

Derhal tüm nakiller doğru düzgün şekilde tamamlanmalı münhaller açılıp atamaların yapılması için hem Eğitim Bakanlığı hem de Kamu Hizmeti Komisyonu üzerine düşen görevi yapmalıdır.

Eğitim Bakanlığı mevcut yığınla soruna çözümler üreteceğine daha büyük sıkıntı ve kaos yaratmaktan vazgeçmelidir.

Bilinmelidir ki bakanlığın sürdürdüğü nakil sürecinin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Yapılacak olan tüm ayrıcalıklı yaklaşımlara, usulsüzlüklere, ya da oldubittilere göz yummayacağız.

Bakanlık, keyfi tutumundan derhal vazgeçmeli, eğitimi gerçek uygulayıcılarıyla planlanması gerektiğini unutmamalıdır.”

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak