İşveren tarafının tutumu İlerleyen saatlerde netleşecek

Metin Arhun

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2023 yılının ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün 16.30’da toplanacak. İşveren tarafının toplantıya katılıp katılmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Sosyal sigorta işveren prim desteği konusunda hükümetin atacağı adıma göre bir tavır sergileyecek olan işveren tarafı, sürecin henüz netleşmediğini belirtiyor.

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun, dün Bakanlar Kurulu’nun toplandığını hatırlatarak, “Bu toplantıda işveren prim desteği ile ilgili bir karar alınıp alınmadığını bilmiyoruz” dedi.

İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Arhun, hükümet kanadıyla temaslarının devam ettiğini kaydederek, “10.00’da yapılması planlanan asgari ücret toplantısı 16.30’a alındı. Talep ettiğimiz desteğin ödenmesi için bir çalışma yapıldığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Şu anda toplantıya katılıp katılmayacaklarının net olmadığına dikkat çeken Arhun, “İlerleyen saatlerde netleşecek” diye konuştu.

Arhun, sosyal sigorta yatırımları konusunda işverenlere sağlanacak destekle ilgili resmi olarak bir adım atılmadığını da söyleyerek, “Süreci takip ediyoruz. Duruma göre hareket edeceğiz” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu, geçtiğimiz günlerde yaptıkları yazılı açıklamada, Ocak ayında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında belirlenen asgari ücret ile birlikte, işverene sosyal sigorta prim desteğinin yüzde 50’sinin istihdam edileceği kararının üretildiğini ancak bu süre zarfında işverenlere destek verilmediği belirtmişti.

Sendika, konunun Bakanlar Kurulu’nda bir karara bağlanmaması nedeniyle yapılacak olan asgari ücret toplantılarına katılmayabileceklerini ifade etmişti.

KAYNAK: Kıbrıs Postası

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak