Petrol kazançlarını korudu

BRENT PETROL 3

Brent petrol fiyatı salı günü Rusya’nın ham petrol üretiminin azalmaya başladığına dair işaretlerle yüzde 2 oranında değer kazanmasının ardından gücünü bu sabah da koruyor.

Londra’da vadeli fiyatlar mayıs ayının başında aşağı yönlü kırılan 80 dolar seviyesine yakın bir bölgeden işlem gördü.

Gemi izleme verileri, Rusya’nın batı limanları üzerinden 9 Temmuz’a kadar geçen dört hafta içinde sevkiyatların önemli ölçüde düştüğünü gösterdi; bu, OPEC+ üyesinin üretim kesintisinden dört ay sonra gerçekleşti. Doların bugün açıklanacak ABD enflasyon verileri öncesi gerilemesi de petrol dahil emtia fiyatlarının güçlenmesinde rol oynayan bir diğer faktör oldu.

Petrol bu yıl marjinal olarak düşük kalmaya devam ediyor, ancak Suudi Arabistan ve Rusya fiyatları desteklemek için arzı kısma sözü verdiler. Energy Information Administration (EIA) raporuna göre, küresel pazarın ikinci yarıda daralması ve stokların 2024’e kadar sürmesi bekleniyor.

IG Asia Pte’nin Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Önümüzdeki kilit 80 dolar seviyesinin üzerine bir kırılma, yılbaşından bugüne kadarki en yüksek seviyesinin yeniden test edilmesinin yolunu açabilir” dedi.

EIA, ABD ham petrol stoklarıyla ilgili haftalık raporunu Çarşamba günü ilerleyen saatlerde yayınlayacak. Sektör tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, verilere aşina olan kaynaklara göre stokların geçen hafta 3 milyon varil arttığını bildirdi. Yatırımcılar ayrıca Perşembe günü Uluslararası Enerji Ajansı ve OPEC’in aylık raporlarını izleyecekler.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak