Ercan Meydan Meteoroloji İstasyonu Personeli’nin ardından Meteoroloji Mühendisleri Odası da dün bir açıklama yaparak yeni Ercan Havalimanı’ndaki eksiklik ve aksaklıklara dikkat çekti, endişesini dile getirdi.

Meteoroloji Mühendisleri Odası’nın “Uluslararası Sivil Havacılık (ICAO) standartlarına uygun meteorolojik alet ve cihazlar ve bu cihazları kullanarak 7 gün 24 saat meteorolojik gözlem ve meydan hava tahmini yapan meteoroloji personelinin bulunması gereken ‘Meteoroloji Kulesi’ ne yazık ki yeni havalimanı yapılırken unutulmuştur” açıklamasına Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, yanıt verdi.

BRT’de “17. Saat” programına katılarak 20 Temmuz’da açılması hedeflenen yeni Ercan Havaalanı ile ilgili eleştirilere yanıt veren Arıklı, “Meteoroloji Kulesi unutulmadı, gerek yok. Meteoroloji kulesi havaalanlarında şart değil” dedi.

Arıklı, Türkiye’nin Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne güvendiğini belirterek “Onlar ‘hiçbir sıkıntı yok’ diyor. İmzamı atarım hiçbir güvenlik sorunu olmayacak. Hiçbir eksiğimiz yok. Ercan Havaalanı 20 Temmuz’da açılışa hazır halde” diye konuştu.

Arıklı: Havaalanının açılması size niye batar

Ulaştırma Bakanı Arıklı, yeni Ercan Havalimanı’nda meteoroloji kulesi eksikliği olduğuna dair yapılan açıklamalara ve eleştirilere şu yanıtı verdi:

“Meteoroloji Kulesi ile ilgili ortalık hop oturdu hop ayağa kalktı. Anamuhalefet partisi lideri bile bununla ilgili demeç verdi.

Ya arkadaşlar meteoroloji kulesi havaalanlarında şart değil. Koca Türkiye’de 75 tane havaalanı var bunların içinde sadece bir yerde, o da yeni yapılan İstanbul Havaalanında var. Bu görev nerede yapılır? Sivil Havacılık Dairesi’nin kulesi var onun içinde bir oda Meteoroloji’ye ayrılır ve oradan işleri yürütür. Hepsi bu.

Nasıl unuttunuz diyorlar?  Unutulmadı kardeşim. Gerek yok. Bu konuda kıyamet koparmanın Meteoroloji Mühendisleri Odası’nın da kalkıp da bildiri yayınlamasının ve bu konuda hiçbir bilgisi olmayan gerçekten yeni Ercan Havaalanının açılmasına karşı çıkan veya onu itibarsızlaştırmak isteyen, böyle önemli bir yatırımı birçok kişi fırsattan istifade bugün ver yansına gidiyorlar.

Sosyal medyaya bakın nasıl unutursunuz deniliyor. Ya açın bir sorun. Bu kadar basit bir şeyi araştırma ihtiyacı duymadan koca koca insanlar koca koca mevkileri tutanlar açıklama yapıyorlar. Ve sokaktaki vatandaş da sanki çok önemli bir konu bulunmuş gibi sosyal medyadan ver yansın gidiyor. Derdiniz nedir? Onu anlamıyorum. Havaalanının açılması size niye batar”.

Erhan Arıklı, bu tür konularda biraz araştırma yapılmasını veya muhatabına sorulmasının ardından açıklama yapılmasının doğru olacağını ifade etti.

Yeni Ercan Havaalanının hiçbir risk taşımadığının altını çizen Arıklı, “Koca Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanının uçağı inecek yani güvenli olmasa onlar bu riski üstlenirler mi? Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Birilerinin alkışlamasını beklemiyoruz. Ama lütfen bir susun” dedi.

Havaalanına seyyar bir meteoroloji cihaz konulacağını, geçici olacağını ifade eden Arıklı, şöyle devam etti:

“Bize söz konusu cihaz emanet geldi. Asıl cihaz için siparişi de verildi ve yapılıyor. Bu cihazla işimizi görüyorsak yenisi gelene kadar biz bu havaalanını açmayalım mı? 6 ay daha mı bekleyelim? Bunu mu demek istiyorsunuz?

Ey Meteoroloji Mühendisleri Odası. Devlet Hava Meydanlarına son derece güveniyorum. Onlar hiçbir sıkıntı yok diyorlar. Yeni cihaz gelene kadar havaalanını bununla çalıştıracaklar. İmzamı atarım hiçbir güvenlik sorunu olmayacaktır. Hiçbir eksiğimiz yok. Ercan Havaalanı 20 Temmuz’da açılışa hazır halde”.

Bakan Arıklı bir soru üzerine, “Mesele tamamen ideolojik. Benim yerimde bir başkası otursaydı bu kadar tepki gösterilmeyecekti. Buna bütün varlığımla kalıbımı koyarım ve iddia ederim ki evet  burada Arıklı oturuyor ve bu işleri Arıklı yapıyor diye buna tepki gösteriyorlar. Ve yapılan işi itibarsızlaştırıyorlar” dedi.

“Havaalanı 19 Temmuz gecesi 5 saatliğine kapanacak”

Yeni Ercan Havalimanının 20 Temmuz’da bir günlüğüne açılacağı ile ilgili ortaya atılan iddialara da yanıt veren Bakan Arıklı, 19 Temmuz gecesi saat 01.00’de NOTAM yayınlanarak, havaalanının 5 saatliğine kapanacağını duyurdu.

O süre içerisinde muhaceret polis, gümrükler, handling firması dahil her şeyin yeni havalimanına taşınacağını belirten Arıklı, bütün işlemlerin yeni alandan yapılacağını söyledi.

Arıklı, planlamanın yapıldığını ifade ederek “Ortaya atılanlar akla ziyan iddialardır. Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Ercan Havalimanı yeni binasında hizmete devam edecek” dedi.

Ercan Havaalanının 20 Temmuz’da açılması için bir telaş içinde olduğunu da dile getiren Arıklı, “Elbette telaş içindeyim çünkü 20 Temmuz’da açmam gerekiyor. Benim dönemimde açılması ayrı bir mutluluk” şeklinde konuştu.

“Uçarken beni hatırlasınlar ve bye bye yapsınlar”

Arıklı konuşmasının sonunda, “O havaalanı açılacak ve Kamu-Sen Başkanı dahil birçok sendikacı arkadaşlarımız o havaalanından güvenle uçacaklar. Uçarken de beni hatırlasınlar ve uçaktan bir bye bye yapsınlar” dedi.