Kremlin: Tahıl anlaşması durduruldu

Tahıl anlaşması

Kremlin’den yapılan açıklamada Karadeniz Tahıl koridoru anlaşmasının “şimdilik” durdurulduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Kırım Köprüsü’ne yapılan saldırının tahıl anlaşmasının sona ermesi arasında bir bağlantı yok. Rusya, şartlar sağlandığında anlaşmaya geri dönecek.” denildi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin aracılık ettiği anlaşma, Rusya-Ukrayna çatışması nedeniyle bloke edilen Ukrayna tahılının güvenli bir şekilde ihraç edilmesini sağlayarak küresel gıda krizini hafifletmeyi amaçlıyordu.

Söz konusu anlaşma birkaç kez uzatılmıştı ancak, Rusya aylardır anlaşmanın uzatılması için gerekli koşulların yerine getirilmediğini belirtiyordu.

Kremlin’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Karadeniz Tahıl Koridoru anlaşması bugün geçerliliğini yitirmiştir. Rusya’yı ilgilendiren koşullar yerine getirildiğinde, Rusya derhal anlaşmaya geri dönecektir. Anlaşmanın Rusya’yı ilgilendiren kısımları yerine getirilmemiştir, bu nedenle yürürlükten kalkmıştır. Şimdilik anlaşma durdurulmuştur.”

“KIRIM KÖPRÜSÜ’NE SALDIRI İLE ANLAŞMASININ SONA ERMESİ ARASINDA BAĞLANTI YOK”

Bununla birlikte Kremlin, dün gece 2 kişinin hayatını kaybettiği Kırım Köprüsü’ne yönelik saldırının tekrarını önlemek için harekete geçeceğini belirtti.

“Kiev, Avrupa başkentleri ve NATO arasındaki koordinasyonun ne kadar derin olduğunu biliyoruz. Nihayetinde köprü saldırısına verilecek yanıt ‘özel askeri operasyon’ hedeflerine ulaşmak olacaktır.” açıklamasını yapan Kremlin, saldırısı ile tahıl anlaşmasının sona ermesi arasında bir bağlantı olmadığını vurguladı. Kremlin, konuya ilişkin “Putin saldırıdan önce tahıl anlaşması konusundaki tutumunu açıkça belirtti.” dedi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak