Ercan Havalimanı Erdoğan’ın katılımıyla hizmete girecek

ERCAN

Test uçuşlarını başarıyla tamamlayan Ercan Havalimanı açılış için gün sayıyor. Havalimanı 20 Temmuz tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete alınacak. 450 milyon euroya mal olan Yeni Ercan Havalimanı ile yolcu kapasitesi 10 milyona çıkacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), inşası tamamlanan Yeni Ercan Havalimanı’nın açılışına günler kaldı. 5 Temmuz’da deneme uçuşu gerçekleştirilen havalimanının açılışı 20 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile açılacak. Hava ulaşımının gelişmesini sağlanacak yeni havalimanıyla birlikte yolcu kapasitesi de 10 milyona çıkacak.

YOLCU KAPASİTESİ 10 MİLYON OLACAK

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı yatırım kaynağının ise yatırımcı şirket tarafından sağlandığını belirtti. Ercan Havalimanı’nın Türkiye’nin 4’üncü büyük havalimanı olan Dalaman’dan daha büyük bir havalimanı olduğunu ifade eden Arıklı, “Yolcu kapasitesi 10 milyon olacak.

TOPLAM 30 UÇAKLIK PARK ALANINA SAHİP

450 milyon euroya mal olan 9 adet körük, 21 adet de açıkta olmak üzere toplam 30 uçaklık park alanına sahip olan yeni havalimanının yolcu giriş ve çıkış salonları, binanın genel yapısı modern mimarisiyle ön plana çıkıyor” ifadelerini kullandı.

85 BİN METREKARELİK AÇIK VE KAPALI OTOPARK ALANI

Yeni havalimanı 128 bin metrekarelik terminal alanına ve toplam 85 bin metrekarelik açık ve kapalı otoparkına sahip. Yeni pist ise 3 bin 200 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde. Yeni havalimanının bagaj sistemi içerisinde entegre 4 adet patlayıcı tespit x-ray bulunuyor.

Giden yolcu katında 16 adet x-ray ve kapı tipi metal dedektör bulunan havalimanında ikisi körüklü 8 adet yolcu biniş köprüsü bulunuyor. Çevreyolu boyunca tamamen fiber ile döşenmiş ihbar sistemi (yaklaşık 16 kilometre) aynı zamanda bu ihbar sistemlerini takip eden güvenlik kameraları bulunuyor.

44 ADET PASAPORT KONTROL NOKTASI BULUNUYOR

Girişler, 4 sağda ve 4 solda olmak üzere x-ray cihazlarıyla sağlanacak. Ardından geçilecek alanda yolcuları 60 adet check-in noktası karşılayacak. Burada verilen bagajlar, elektronik sistemler ve güvenlik tarama cihazlarıyla el değmeden 15 metre aşağıya indirilecek, daha sonra uçağa güvenli bir şekilde taşınacak.

4.5 kilometrelik de bir bagaj ray hattına sahip olan terminalde hızlı geçişlerin sağlanması açısından giden yolcu için 24 adet, gelen yolcu için 20 olmak üzere 44 pasaport kontrol noktası, engelli ve özel geçişler yer alıyor. Güvenliğin sağlanması için servis araçları ve yolcu araçları ayrı bölmelerden alana giriş yapacak.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak