Diş çürümesini önlemek için güvenli alternatif

Diş çürümesi

Çoğu diş macunu, ağız hijyeni için güçlü bir araç olan florür kullanır. Bununla birlikte bu, özellikle çok fazla tüketebilen çocuklarda sağlık sorunlarına neden olabiliyor ve çocuklara genellikle diş fırçalamanın etkinliğini azaltan bu sorunlardan kaçınmak için küçük bir doz kullanmaları tavsiye ediliyor. Bu nedenle daha etkili olabilecek diğer alternatiflere yönelik araştırmalar sürüyor.

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından yürütülen yeni bir çalışma, çürüklere karşı koruma sağlamak için florür içeren diş macunu kadar iyi çalışan, mineral hidroksiapatit içeren diş macununa yeni bir alternatif buldu. Araştırmacıların insan tüketimi için güvenli olarak tanımladıkları hidroksiapatit mineralinin daha önce diş eti iltihabı vakalarında etkili olduğu kanıtlandı. Bunun, kemiklerde bulunan bir kalsiyum fosfat maddesi olduğu ifade edildi.

Çalışmanın baş araştırmacılarından Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi’nden Dr. Elisbia Baszynska, Medical Express internet sitesine salı günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Diş bakımındaki mevcut hedef, ilk çürük sırasında değişmiş olanlar da dahil olmak üzere, remineralizasyon yeteneği gösterdikleri sürece diş dokularının en büyük miktarını korumak amacıyla mümkün olan en az müdahaleyi kullanmaktır. Remineralize edici bileşiklerin (Nima) kullanımı, diş matkabı kullanarak çürük lezyonlardan kurtulmak için ağızda invaziv tedavilere olan ihtiyacı azaltmaktadır.

Doktorlar 18 ila 45 yaş arasındaki 189 yetişkini 18 aylık bir klinik çalışmaya katılmaları için işe aldı ve bu kişiler iki gruba ayrılarak dişlerini günde iki kez aynı saatte, yemeklerden sonra, her seferinde üç dakika boyunca macunlardan birini kullanarak fırçalamaları istendi.

Bilim insanları ‘her iki gruptaki katılımcıların yaklaşık yüzde 90’ında yeni çürük oluşmadığını’ tespit etti. Şarku’l Avsat’In edindiği bilgilere göre hidroksiapatit diş macunu kullanan hastalar ile florürlü diş macunu kullanan kontrol grubu arasında etkinlik açısından istatistiksel bir fark görülmedi.

Baszynska konuya dair şu açıklamada bulundu:

 Bu çalışma hidroksiapatitin yetişkinlerde diş çürüklerini önlediğini göstermiştir. Daha önce yayınlanan klinik çalışmalar da hidroksiapatitin çocuklar ve ortodontik tedavi gören hastalar gibi yüksek riskli gruplarda çürük önleyici etkisini göstermektedir.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak