Tatar: Kıbrıs Türk tarafı ve Rum tarafı eşit statüdedir

20-temmuz-resmi-gecit-toreni-tatar-so

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen törende 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kapsamında bir konuşma yaptı.

Tatar, konuşmasına Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, silahlı kuvvetlere ve tüm konuklara selamlarını ileterek başladı.

“Kıbrıs Türk halkını özgürlüğe ve bağımsızlığa kavuşturan20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 49. yıl dönümünü ortak acımız 6 Şubat depremi sebebiyle buruk şekilde idrak ettik” ifadelerini kullanan Ersin Tatar, Şampiyon Melekler takımına ve hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet diledi.

“BUGÜN BİR SAVAŞIN DEĞİL KIBRIS ADASI’NDA İNSANCA YAŞAMANIN YIL DÖNÜMÜDÜR”

Tatar, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türkü ile Türkiye’nin her tülü zorluğa göğüs gereceğinin en önemli örneği olduğunu dile getirerek, “Bugün bir savaşın değil Kıbrıs Adası’nda insanca yaşamanın yıl dönümüdür” şeklinde konuştu.

Tatar, 20 Temmuz 1974 yılının barışın en önemli miladı olduğuna işaret ederek, “28 Mayıs tarihindeki seçimlerinin ardından ilk ziyaretinizi bize yapmanız ve bugünde bizlerle olmanız tüm dünyaya Kıbrıs türkü yalnız değildir mesajıydı” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Egemen eşit kurucu ortağı olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti’nden silah zoruyla dışlanırken, açlık ve yoksulluğa itilmiş ancak direnmiştir. Mücadele ederek Türklüğün onurunu çiğnetmemiş ezan sesini susturmamıştır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim…

Kıbrıs’ı Yunanistan’a eklemek hedeflerindeydi, 1974 sabahı Barış Harekatı ile Girne sahillerinde barış güneşi doğdu. Kıbrıs meselesi Türkiyesiz olamaz. Garantör ülke olarak Türkiye’nin tek taraflı garantörlük hakkına sahip çıkan Adnan Menderes’i rahmet ve minnetle anarken Kıbrıs davamıza sahip çıkan TC öncüsü Bülent Ecevit’i de saygı ile yad ederim.

Rum-Yunan ikilisinin Annan Planı referandum görüşmelerinde yaşananlar, Kıbrıs’ta federal çözümün mümkün olmadığını gözler önüne serdi. Egemen eşit çözüm şeklini gündeme getirirken bu çözüm şeklimiz Türkiye ile 2021 yılında da sunulmuştu. Müzakere masasına bu olmadan oturmayacağımızı her zaman söylüyoruz.

‘KIBRIS TÜRK HALKINI EZEREK MÜZAKEREYE ZORLAMA DÖNEMİ BİTMİŞTİR’

0 asker 0 garantör söylemleri ile Türk askerini buradan uzaklaştırmak ve Kıbrıs Türk halkını ezerek federal müzakereye zorlama dönemi tamamen bitmiştir.

Egemenliğimizi Rum tarafına asla teslim etmeyeceğiz. Adil bir çözüm ancak 2 devletin ortak anlaşması ile olabilir. Kıbrıs’ta 1974 ten beri devam eden barış ve kalıcı çözüme her zaman hazırız. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan sesimiz ve nefesimiz oldunuz, sizlere minnettarız.

‘KIBRIS RUM TARAFI VE TÜRK TARAFI EŞİT STATÜDEDİR’

2 devlet arasında iş birliği mekanizması kurulması için çok mücadele ettik… Rum liderine günlük yaşamı kolaylaştıracak olan konularda görüşlerimizi ifade ettik. Rum tarafından henüz bunlara yanıt gelmedi. Bunlar aynı zamanda bir samimiyet testi. Kıbrıs Türk tarafı ve Rum tarafı eşit statüdedir.

Türkiye’den getirilen suyun tarımsal alanda da kullanılması için çalışmalar devam ediyor. Enterkonnekte çalışmaları da devam ederken 18 Temmuz’da bir mutabakat metni imzalandı.

1974’ten 49 yıl sonra bu ülke birçok alandaki gelişmeleri ile bilişim ve teknoloji üreten bir ülke haline gelmeye başlamıştır. KKTC güçlü bir konuma gelme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu gelişmeler halkımızın refahını artırmaktadır.

‘KIBRIS TÜRKÜ BÜYÜK BİR AZİM VE KARARLILIKLA KENDİ DEVLETİNİ KURMA BECERİSİ GÖSTERDİ’

Ercan Havalimanı KKTC’nin ne kadar güçlendiğini göstermektedir. Kıbrıs adasının en büyük havalimanı olan bu proje KKTC’nin cazibe merkezi olmasına katkı koyacaktır. Kıbrıs Türkü büyük bir azim ve kararlılıkla kendi devletini kurma beceresini göstermiştir”

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak