“Belediye emekçileri 12.00-16.00 saatleri arasında çalışmayacak”

BES

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) adına yaptığı yazılı açıklamayla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’a seslenen BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, ülke genelinde devam eden aşırı sıcaklara işaret ederek, geçerlilik süresi geçtiğimiz cuma günü sona eren “12.00-16.00 saatleri arasındaki çalışma yasağı” genelgesinin uzatılmasını talep etti.

Belediye emekçilerinin büyük çoğunluğunun uzun saatler dışarıda ve açık havada çalıştığına dikkat çeken Yalınkaya, bu talebi sadece belediye emekçileri için değil özel ya da kamuda olan ve güneş altında çalışan tüm emekçiler için talep ettiklerini, bu taleplerinin de hem insan ve işçi hakları hem de insan sağlığı açısından elzem olduğunu vurguladı.

“GENELGE YAYINLANMASA DAHİ BELEDİYE EMEKÇİLERİ BUGÜNDEN İTİBAREN 06.00-12.00 SAATLERİ ARASINDA ÇALIŞACAK”

Bakan Taçoy’un yeni genelge yayınlamayarak çalışma yasağı süresini uzatmaması halinde bile bugünden itibaren tüm belediyelerdeki sendika üyesi emekçilerin “06.00-12.00” saatleri arasında çalışacağını belirten Yalınkaya, bu durumun belediye başkanları ve belediye yönetimlerinin inisiyatifine bırakılamayacak kadar hayati olduğunu vurguladı.

Yalınkaya, “Bugünden itibaren emekçilerimiz, 06.00-12.00 saatleri altında çalışacak ve 12.00’dan sonra açık havada iş yapmayacaktır. Sendikamız bunun ‘suç’ olarak kabul edilecek olma ihtimalini de değerlendirmiş ve genelge çıkmaması halinde dahi bu kararından vazgeçmeme noktasında üyeleriyle mutabık kalmıştır. Bakan Taçoy, genelgeyi derhal çıkarmalıdır” dedi.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak