Dizdarlı, hava ısısına karşı tedbirli olunması konusunda uyardı

Bülent Dizdarlı 2

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Bülent Dizdarlı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Yaz gribi’ konusunda uyardı. Dizdarlı açıklamada, ”Sıcak havalardan dolayı terliyoruz birden klimalı ortama giriyoruz ya da klimalı ortamdan açık havaya çıkıyoruz. Bu ortamlar influenza virüslerini aktive ediyor ve yaz gribi olmamıza vesile oluyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

”YAZ GRİBİNE DİKKAT

Sıcak havalar bastı. Mevsim normallerinden bayağı yüksek seyreden hava ısısına karşı tedbirli olmanız konusunda gerek bir çok meslektaşım gerek meteoroloji dairesi gerekli uyarıları yapıyorlar. Benim uyarımsa yine mevsimsel ama çok göz ardı ettiğimiz başka bir konuda olacaktır…

Sıcak havalardan dolayı terliyoruz birden klimalı ortama giriyoruz ya da klimalı ortamdan açık havaya çıkıyoruz. Bu ortamlar influenza virüslerini aktive ediyor ve yaz gribi olmamıza vesile oluyor.

Bu hastalık, Hafif – Orta şiddette baş ağrısı, boğazda yanma, 38 derece dolaylarında ateş, halsizlik ve iştahsızlıkla seyreden, ikinci üçüncü günden sonra öksürüğü yoğunlaştıran bir tablo ile ortaya çıkıyor. Altı yedi günde geçiyor.

Ancak önemsenmesi gerekiyor zira İhmal edilmesi sekonder infeksiyonlarla hatta zatürreye dahi sebep olabilir.

Tedavide istirahat en önemli araçtır. Antibiyotik gerekmez ancak ateş düşürücü, ağrı kesiciler, burun sprayleri kullanılmalı, bol sıvı takviyesi yapılmalıdır. Öksürük fazlaysa soğuk, bulamazsanız sıcak buhar teneffüs etmenizi de tavsiye ederim. Üç günün sonunda durum iyiye gitmiyorsa mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim”

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak