Ataoğlu: Antik Liman’a halka kulak verdik

v2girneantikliman_1636473476

Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Ada Tv’de yayımlanan Günaydın Ada programında Nupelda Karabuğday’ın sorularını yanıtladı.

Son zamanlarda gündemde yerini koruyan 2 proje ile ilgili Ada Tv ekranlarında değerlendirmede bulunan Başbakan Yardımcısı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ilk olarak Girne Antik Yat Limanı’nı istediğimiz noktaya taşıyacağız dedi. Ataoğlu, Yeni Ercan Havalimanı’nın ise Kıbrıs halkına yakışır bir havalimanı olduğunu belirti. Öte yandan Bakan Ataoğlu en çok merak edilen konulardan biri olan, uçak biletleri hakkında ise bu konuda ciddi çalışmalar olduğunu ifade etti.

Konuşmasına Girne Turizm Yat Limanının ihale sürecine ve betonarme çalışmalarına değinerek başlayan ve Girne Antik Yat Limanını istediğimiz noktaya taşıyacağız diyen Bakan Ataoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Girne Antik Yat Limanı yüz yılı aşkın bir süredir varlığını el değmeden sürdürüyor. 2023 yılında limanın düzenlenmesi için bir ihaleye girildi. İhale sorucunda 6 aylık bir süre içinde birçok olay yaşandı. Elektrik kurumunun talebi üzerine yeniden bir elektrik altyapı çalışması başlatıldı. Tabi bunun için bir zaman ve para harcandı. Ondan sonra betonarme çalışmaları başlatıldı. Fakat çalışmalara halkımız birtakım tepkiler gösterdi. Bu tepkileri göz ardı edemezdik ve halkın isteklerine kulak verdik. Yeniden birkaç kez toplantı yapıldı ve alınan karar sonrasında beton zemin yapılmaktan vazgeçildi. Onun yerine sıkıştırılmış kum zemin üzerine parke döşenmesi kararı alındı. Dün Bakanlar Kurulu’nda bu karar onaylandı ve bugün protokolü yapılacak. Bizim proje çalışmamız 6 aylıktı ama turizmin incisi Girne Antik Yat Limanı bu belirttiğim nedenlerden dolayı 7-8 aydır kapalı. Temennimiz zemini bir ay içerisinde bitirmektir. Daha sonra özlediğimiz ve arzu ettiğimiz Girne Antik Yat Limanı için 2. ve 3. etap çalışmalarına geçilecek. Limanda gururlar ve zevkle gezeceğiz.”

Ataoğlu, Ada Tv’de Günaydın Ada programında Nupelda Karabuğday’ın sorularını yanıtladı

Öte yandan Yeni Ercan Havalimanıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Ataoğlu havalimanımızın açılması bizim için önemli bir olay dedi. Ataoğlu ayrıca Yeni Ercan Havalimanın Kıbrıs halkına yakışır bir havalimanı olduğunu da ifade etti.

“BİLET FİYATLARININ DÜŞMESİ İÇİN ÇALIŞMALARA DESTEK OLUYORUZ”
Son olarak uçak bilet fiyatları hakkında da açıklamada bulunan Bakan Ataoğlu şöyle konuştu;
“Her ne kadar Turizm Bakanlığı’nın uhdesinde olmasa bile uçak bilet fiyatlarının düşürülmesi için her zaman çalışmalar yapıyoruz. Hükümet bir bütündür düşüncesi ile hareket ediyoruz. Sefer sayılarının artması, yeni uçak şirketlerinin kurulması ile ilgili her zaman hükümete destek oluyoruz.”

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak