Manavoğlu: İnşaatçılar deprem raporlarını açıklasın

MANAVOGLU
Türkiye’nin güneyinde yaşanan depremler Kıbrıs’ı da korkuttu. 9. Dönem Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu başta İskele Long Beach olmak üzere yapılaşmanın yoğun olduğu yerlerde denetimleri sorguladı:

“HÜKÜMET NE YAPIYOR?”
Türkiye’nin güneyinde durmak bilmeyen depremler ülkemizde depreme hazırlıkla ilgili yapılması gerekenleri yeniden gündeme taşıdı. Hükümetten depreme hazırlıkla ilgili son durumu açıklamasını isteyen 9. Dönem Milletvekili Gülşah Sanver Manavaoğlu, özellikle yapılaşmanın yoğun olduğu İskele Long Beach bölgesine dikkat çekti.

“BİRÇOK İHMALLER OLUŞTU”
2015’te hazırlanan ülkesel fiziki planda zemini en zayıf bölge olarak gösterilen Long Beach ile ilgili uyarılarda bulunan Manavoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Bu konuda gerek merkezi hükümetlere, gerek yerel yönetimlere gerekse de mimar mühendisler odalarına büyük görev düşer. Seneler içerisinde denetleme yoksunluğu yüzünden birçok ihmaller oluştu.

“YAPILIRKEN DENETLENMELİ”
Zemin sıvılaşması olan yerlerde zemin etüdü ile birlikte mühendislerin gerekli hesaplamalarla çizecekleri kazık temeller doğrultusunda bina çıkılmalıdır. Bu inşaatlar yapım aşamasında muhakkak denetlenmelidir. Yapılmış olan binaların da depreme dayanıklılık konusunda aldıkları raporları kamuoyu ile mutlaka paylaşmaları gerekiyor.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak