Mültecilerin ülkeden çıkışını sağlayan Perihan Alioğlu teminata bağlandı

Perihan Alioğlu

Beyarmudu Sınır Kapısı’ndan aracına gizlediği biri çocuk üç mülteciyi KKTC’ye geçirip, Girne Turizm Limanı’ndan bir TIR şoförünün yardımıyla çıkış yapmalarına yardım ettiği tespit edilen zanlı Perihan Alioğlu teminat duruşmasına çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis, zanlı Perihan Alioğlu’nun “İnsan Kaçakçılığı ve Birinci Derecede Askeri Yasak Bölgeyi İhlal Etmek” suçundan methaldar olduğunu belirtti.

ASKERİ YASAK BÖLGEYİ İHLAL ETTİLER

Polis, zanlı Alioğlu’nun Güney Kıbrıs sakin zanlılar T.A., A.D., J.M.A.S.’nin, 14 Temmuz 2023 tarihinde saat 18.30 raddelerinde Larnaka bölgesinden zanlı Perihan Alioğlu’nun kullandığı NV 960 plakalı araca Larnaka bölgesinden binip, aracı içerisinde saklanmak suretiyle Beyarmudu batı barikatına ait sınır kapısından geçip 1. derece askeri yasak bölgeyi ihlal ettiklerini belirtti.

Polis mültecilerin ayni gün zanlı Alioğlu’nun aracılığı ile 1. derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ettikten sonra Girne Turizm Limanı bölgesine birlikte araç içerisinde geldikten sonra bir otelin civarında indiklerini kaydetti.

TIR İÇERİSİNDE SAKLANARAK GEMİYE BİNDİLER

Polis, akabinde 3 mültecinin Girne Turizm Limanı’ndan yapılan tüm soruşturmaya rağmen tespit edilemeyen bir TIR şoförünün yardımı ile kullanımında bulunan TIR içerisinde saklanmak suretiyle Via Mare isimli gemiye binip, KKTC’den kanunsuz bir şekilde çıkış yaptıklarını anlattı.

Polis mültecilerin Türkiye’de tespit edilerek tutuklanarak iade edildiklerini ve 15 Temmuz 2023 tarihinden beridir tutuklu olarak bulunmakta olup yapılan geniş çaplı soruşturma ve incelenen kamera görüntüleri sonucunda meselede bağlantısı olduğu tespit edilen meseleye methaldar olan Perihan Alioğlu’nun, 18 Temmuz 2023 tarihinde Girne Adli Şube ekibi tarafından düzenlenen bir operasyonda aracı ile Girne bölgesinde seyir halinde olduğu bir esnada tespit edilerek mahkeme emri gereği tutuklandığını kaydetti.

Polis zanlı Perihan Alioğlu’nun huzurunda NV 960 plakalı aracı içerisinde yapılan aramada ise zanlıların vermiş olduğu gönüllü ifadelerinde bahsettikleri saklanmak amacı ile kullanılan 2 adet siyah renk örtünün tespit edilmiş ve söz konusu araç ile birlikte emare olarak alındığına mahkemeye aktardı.

Polis, zanlı Perihan Alioğlu’nun aleyhinde yürütülen ve etki edebileceği soruşturmanın tamamlandığını belirtip, zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

TEMİNATA BAĞLANDI

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Nil Elodie Çeliker zanlının ileride davalarında hazır olması maksadı ile yurtdışına çıkışını yasaklanması, haftada 2 gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması, 40 bin TL nakit teminat yatırması ve KKTC vatandaşı muteber 2 kefilin 200 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak