Petrolde prim serisi 5. haftasında

BRENT PETROL

Petrol, iyileşen makroekonomik görünüm ve daha sıkı bir piyasa işaretleri ile bir yıldan fazla bir süredir en uzun haftalık kazanç serisine yöneldi.

ABD ham petrolü Cuma günü varil başına 80 doların altına geriledi, ancak bu hafta art arda beşinci kazancı için yüzde 3’ün üzerinde ralli yaptı. ABD’de ekonomik büyüme beklentileri aştı ve Fed’in sıkılaştırma döngüsünün yakın veya sona yaklaştığına dair spekülasyonlar var. Bu arada Çinli yetkililer, en büyük ham petrol ithalatçısındaki büyümeyi desteklemek için daha fazla teşvik sözü verdiler.

Cushing, Oklahoma’daki ABD’nin en önemli depolama merkezindeki ham petrol stokları, son dört hafta içinde 7,5 milyon varil azalarak stokları Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesine çekti.

ABD ham petrol endeksindeki ralli, OPEC+’nın temel taşları Suudi Arabistan ve Rusya’nın her ikisinin de ihracatı kısmasının ardından fiyatların yılın kayıplarını neredeyse tamamen sildiği anlamına geliyor. Bu, Standard Chartered ve UBS Group AG gibi bankaların yılın geri kalanında sıkılaşan küresel dengeler ve daha yüksek fiyatlar tahmin etmesine yol açtı.

IG Asia Pte’nin piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, ABD GSYH baskısı da dahil olmak üzere son ekonomik veriler, “yumuşak iniş umutları için daha fazla doğrulama sağlayan ve petrol için çok daha parlak bir talep görünümü öneren ekonomik dayanıklılık” olduğunu gösteriyor. Ayrıca, düşüş eğiliminin gevşemesine yardımcı olan “arz koşullarında dinamiklerin iyileşmesine dair işaretler” olduğunu söyledi.

ABD’li süper büyük Exxon Mobil Cuma günü çeyreklik kazançlarını açıklayacak ve yatırımcılara genel görünüm hakkında içgörü sunacak.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak