Altının gram fiyatı bin 675 TL

ALTIN 2

Altın, bir önceki seansta tahvil getirilerinin artan ABD borç ihracıyla yükselmesi ve sıcak iş gücü piyasası verileri üzerine yükselmesiyle üç haftanın en düşük seviyesine gerilemesi sonrası yatay seyretti.

Spot altın ons başına bin 932 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise bin 675 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

Değerli metal, Çarşamba günü ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşan artmasıyla baskı altında kaldı.

Bu kazançlar daha uzun vadeli tahvil satışlarını desteklemek amacıyla ortaya konulan planıyla desteklendi.

ABD şirketleri Temmuz ayında beklentilerin üstünde istihdam sağlarken bu durum Fed üzerinde faizleri artırması yönünde potansiyel baskının sürmesine neden oldu.

Öte yandan olumsuz faktörlere ek olarak getiri eğrisi dikleşti. Bu, tahvil yatırımcılarının değerli metalde güvenli liman cazibesini artıracak resesyon olasılığı hakkındaki endişelerini bastırdığının göstergesi olarak değerlendirildi.

Swap yatırımcıları, bu hafta Fed’in Eylül toplantısında yeni bir faiz artışına ilişkin fiyatlamaları düşürse de faiz patikasına dair öngörüler ikiye ayrılmış durumda.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak