Petrolde sert düşüş sonrası toparlanma

BRENT PETROL 2

ABD ham petrolü, Hazine tahvil getirilerindeki ani artış ve ABD dolarının hisse senetlerine ve emtialara zarar vermesiyle Çarşamba günü yüzde 2,3 düştükten sonra varil başına 80 dolara yükseldi. Ham petrol satışları, verilerin ABD ham petrol stoklarında 17 milyon varilden fazla düşüş göstermesine rağmen geldi ve bu, hacim açısından şimdiye kadarki en büyük düşüş oldu. Cushing’deki ana merkezdeki stoklar beşinci hafta daraldı.

ANZ Group Holdings Ltd.’deki analistler, Energy Information Administration’a atıfta bulunarak, “Hacim açısından şimdiye kadarki en büyük düşüş olsa da, EIA’nın kullandığı ayarlama faktörleri nedeniyle bir anormallik olarak görüldü. Yine de, düşen OPEC üretimi arasında ortaya çıkan pazardaki sıkışıklığın altını çiziyor” dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin üretimi kesmesinin ardından, ABD ham petrolü yılbaşından bugüne kadarki kayıplarını silmesiyle ham petrol geçen ay yükseldi. Artış, fiyatları Nisan ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkardı ve bu kadar hızlı bir artışın ardından bir geri çekilme olabileceği endişelerini artırdı. Çarşamba günkü düşüş, Fitch Ratings’in ABD kredi notunun daha geniş piyasa duyarlılığını zedeleyen indiriminin ardından geldi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak