“Kredi verecek Türk Lirası neredeyse yok denilecek düzeyde”

BARCIN

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, piyasada bankalarda kredi verecek Türk Lirası’nın “neredeyse yok denilecek düzeye” geldiğini söyledi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Barçın, bu durumun hem piyasanın daralmasına, hem de her ne kadar yasayla sınırlamalar getirilse de TL geliri olan insanları döviz borçlanmaya ittiğini vurguladı.

Barçın’ın sosyal medya hesabından “Haziran 2023 bankacılık verileri ve ‘hükümetin’ umursamazlığı” başlıklı paylaşımı şu şekilde:

HAZİRAN 2023 BANKACILIK VERİLERİ VE “HÜKÜMETİN” UMURSAMAZLIĞI
1️⃣ Mayıs ayında toplam mevduatın %80.99’u yabancı para iken Haziran ayında bu oran %83.51 olarak açıklandı.
2️⃣ Ayrıca Haziran ayında Toplam Türk Lirası Mevduat 26 Milyar 957 Milyon 816 Bin TL iken Toplam Türk Lirası Kredi Miktarı 27 Milyar 173 Milyon 158 Bin TL olarak açıklandı.
3️⃣ Diğer taraftan Haziran ayında Toplam Yabancı Para Mevduatın TL karşılığı 136 Milyar 496 Milyon 655 Bin TL iken Toplam Yabancı Para Kredilerin TL karşılığı 46 Milyar 694 Milyon 448 Bin TL olarak açıklandı.
⭕️ Yani piyasada bankaların kredi verecek TL’si neredeyse yok denilecek düzeye geldi ki bu durum hem zor durumda olan piyasanın daha da daralmasına hem de her ne kadar yasa ile sınırlamalar getirilse de TL geliri olan insanlarımızı döviz borçlanmaya itmektedir.
⭕️ Peki bu verileri okuyup ülke ekonomisine yönelik bir çalışma yapan bir Ekonomi Bakanı veya Maliye Bakanı var mı? Gören var mı?

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak