Zelenskiy: ABD ve Almanya’nın hava savunma sistemleri çok etkili

zelenskiy

Rusya, dün başkent Moskova’da insansız hava aracı (İHA) ile son bir hafta içinde düzenlenen üçüncü saldırıda bir İHA’nın daha düşürdüğünü duyururken, hem Rus hem de Ukraynalı yetkililer tarafından yapılan açıklamalarla Ukrayna’nın Kırım’ı anakaraya bağlayan iki köprüyü bombaladığı bildirildi.

Her iki ülke de diğerinin ordusunu, silah depolarını ve altyapılarını hedef alan saldırılarını yoğunlaştırırken Ukrayna, Rusya işgalinin geçtiğimiz yıl Şubat ayında başlamasından bu yana ülkenin güneyindeki ve doğusundaki bölgelere giren Rus güçlerini bu bölgelerden çıkarmaya çalışıyor.

Rusya’nın atadığı Kırım Valisi Sergey Aksenov, Moskova’nın 2014 yılında Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım’a giden Çongar Köprüsü’nün Ukrayna tarafından düzenlenen füze saldırısı sonucunda hasar gördüğünü açıkladı.

Aksenov açıklamasında, Kırım’ın Ukrayna anakarasına bağlayan üç karayolu bağlantısından birinin de Henichesk kasabası yakınlarında bombalandığını belirtti.

Yine her iki taraftan yetkililerin açıklamalarına göre Rusya’yı Kırım’a bağlayan üçüncü bir köprü ise cuma gecesi Ukrayna Donanmasına ait bir İHA’nın patlayıcılar taşıyan bir Rus yakıt tankerini hedef alması sonucu halen trafiğe kapalı kalmaya devam ederken yetkililer 24 saat içinde İHA’lı benzer bir saldırının daha düzenlendiğini bildiriler.

Zelenskiy dün gece bir video kaydı aracılığıyla yaptığı açıklamada, ABD yapımı Patriot ve Alman yapımı Iris-T gelişmiş füze savunma sistemlerinin, ‘güçlü ve çok etkili olduklarını ve şimdiden önemli sonuçlar verdiklerini’ söyledi.

Zelenskiy, Ukrayna’nın geçtiğimiz hafta çeşitli tiplerde 65 füzenin ve 87’si İran yapımı Şahid model olmak üzere 178 İHA’nın düşürülmesi dahil olmak üzere Rusya’nın hava saldırılarının ‘önemli bir bölümünü’ engellediğini belirtti.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada ise Rusya’nın 30 füze fırlattığı ve 48 hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Ukrayna ordusu tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada, “Ne yazık ki siviller arasında ölenler ve yaralananlar var. Evler ve sivil altyapı tesisleri yıkıldı” denildi.

Son saldırılardan önce Zelenskiy, cumartesi günü geç saatlerde Harkov’un doğusunda, cephe hattının 16 kilometre uzağında bulunan Kupiansk kasabasındaki bir kan merkezine hava saldırısı düzenlendiğini belirtmiş, ‘bir savaş suçu’ olarak nitelediği saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu söylemişti.

Rusya, binlerce kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin yerinden edilmesine ve şehirlerin yerle bir olmasına yol açan Ukrayna’yı işgali sırasında sivilleri ve askeri hastaneleri kasten hedef almadığında ısrar ediyor.

Öte yandan Moskova’daki Vnukovo Havaalanı yetkilileri, dün, kontrolleri dışında olduğunu söyledikleri açıklanmayan nedenlerden ötürü havaalanını kapatma kararı alırken Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, dün başkentin güneyinde bir İHA’nın düşürüldüğünü açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın batısındaki Rivne ve Hmelnitski şehirleri ile güneyindeki Zaporijya bölgesindeki hava üslerini hedef alan başarılı saldırılar gerçekleştirildiğini duyurdu.

Hmelnitski Vali Yardımcısı Serhiy Tyurin, hedef alınan yerler arasında Starokostyaniv’deki bir askeri hava alanının da olduğunu söyledi. Tyurin, füzelerin çoğunun düşürüldüğünü, ancak füzelerden bazılarının birkaç eve, bir kültür merkezine ve bir otobüs terminaline zarar verdiğini ve bir tahıl ambarının da alev aldığını aktardı.

Ukrayna, iki ay önce güneyindeki ve doğusundaki topraklarının yaklaşık beşte birini işgal eden Rusya ordusunu bu bölgelerden çıkarmak amacıyla zorlu bir karşı saldırı başlatmıştı.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak