Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru İncir

İncir, Filistin ve Suriye, Kuzey Afrika, Suudi Arabistan ve Irak’ta sıcak yaz mevsiminde büyüyen dut ailesine aittir, ancak yılın geri kalanında kurutulmuş olarak elde edilebilir. İncir, hem kuru hem de taze formları ile hoş bir aromaya, tatlı tada ve büyük faydalara sahiptir. Faydaları ise şöyledir:

l Vücudun farklı sistemlerinden geçişini kolaylaştıran ve LDL kolesterol moleküllerinin emilmesine ve vücuttan atılmasına yardımcı olan çözünür lif olan pektin de dahil olmak üzere iyi oranda lif içerdiği için kandaki kolesterolü düşürür.

l Fazla kiloları azaltır ve lif içeriği nedeniyle birçok zayıflama diyetinde yer alır. Ancak kuru incirleri sınırsız miktarda yemek, özellikle sütle birlikte alınırsa ağırlığı artırır.

l Bağırsak işlevi ve hareketi de dahil olmak üzere sindirim sisteminin işlevlerini güçlendirerek, yüksek lif içeriği nedeniyle kabızlığa karşı koruyan müshil bir gıda haline getirir.

l Lifin varlığı, kolonun kanser hücresi büyümesini destekleyen ve kolonu temizleyen zararlı maddeleri ve toksinleri ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

Kuru İncir Neye İyi Gelir?

Koroner kalp hastalığı riskini azaltan polifenoller ve omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı doymamış yağlar içerdiği ve kuru incir flavonoid bakımından yüksek olduğu için koroner kalp hastalığına karşı koruma sağlar.

Kuru incirin koroner kalp hastalığını önlemedeki rolünün yanı sıra düşük sodyum elementi oranına göre yüksek oranda elementel potasyum içerdiğinden yüksek tansiyona karşı koruma sağlar, hipertansiyonun başlamasının nedenlerinden biri de tüketimdir. Kuru incir, kan şekerini koruyan potasyum içeriği yüksek olduğu için şeker hastalığının tedavisinde kullanılır. İçeriğindeki yüksek kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir.

Kuru İncir Nasıl Tüketilir?

Kuru incir, kan şekerini koruyan potasyum içeriği yüksek olduğu için şeker hastalığının tedavisinde kullanılır. Yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle kemikleri güçlendirir, daha yoğun hale getirir ve kuru incirde bulunan iyi miktarda K vitamini ve magnezyum kemik ve dişlerin sağlıklı kalmasını sağlayarak işlevini güçlendirir.

Retinada yaşlıları etkileyen ve görme kaybına neden olan sarı nokta hastalığının oluşumunu engeller ve kuru incir bu sorunu önlemek için iyi bir besindir. İncirlerde çok miktarda sakız bulunması nedeniyle oluşan boğaz ağrısı semptomlarını hafifletir ve korur, incirin ağrıyı dindirmek ve dindirmek için soğuk algınlığı olan kişilerde alınması tavsiye edilir; İnsanların karşılaştığı Solunum problemlerinden biri olan bronşlar, astım ve boğmaca gibi birçok Solunum yolu rahatsızlığının tedavisine ek olarak gelişmektedir.

Kuru İncir Kansere Karşı Korur mu?

Özellikle postmenopozal kadınlarda yüksek lif içeriğinden dolayı meme kanserinden korur. Hormonal denge, menopoz sırasında değişebilir, bu da tüm vücut sistemlerinin birleşiminden dolayı bağışıklık sistemini etkileyebilir. Antioksidanların kanser hücresi oluşumunu teşvik eden ve çoğalmalarını uyaran serbest radikallerle savaşma kabiliyetini etkileyen bağışıklık sisteminin işlevi, başta meme kanseri olmak üzere kanser oluşumuna karşı koruyucu bir kalkan sağlar.

Sabahları, enerjinizi yenilemek için yoğurdunuzda, bir kase granola veya yulaf lapasında birkaç incirin tadını çıkarın. İncir, tatlı ve tuzlu tarifleriniz için de idealdir. Mineral elementler bakımından zengin, potasyum sağlarlar.

Kalsiyum içeriği, süt ürünlerinden daha az iyi özümsenmiş olsa bile kemiklerin katılaşmasına yardımcı olur; fosfor, magnezyum, aynı zamanda demir ve manganez faydalarını tamamlar. İncir de pek çok B vitamini barındırır, diğer yandan tüm kuru meyveler gibi hazırlanırken yok olan C vitamini açısından düşüktür.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak