Petrolde sakin seyir

BRENT PETROL 3

ABD ham petrolü Pazartesi günü yüzde 1,1 düşüşle kapattıktan sonra varil başına 82 dolardan işlem gördü. Enerji Bilgi İdaresi aylık Kısa Vadeli Enerji Görünümünü Salı günü yayınlayacak ve bunu endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü’nden ham petrol ve benzin stok verileri takip edecek.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş, Suudi Arabistan ve Rusya’nın piyasayı desteklemek için arz kesintisi sözü vermesinin ardından hız kazandı ve Çin’in ekonomik toparlanmasına ilişkin süregelen endişeleri gölgeledi. Hafta sonu artan gerilimin ardından Rusya’nın Karadeniz’deki riski odak noktası olmaya devam ediyor.

Uluslararası Enerji Ajansı ve OPEC, bu hafta içinde petrol piyasasına ilişkin anlık görüntüler sağlayacak raporları yayınlayacak. Yatırımcılar ayrıca parasal sıkılaştırmaya yönelik ileriye dönük ipuçları için Perşembe günü ABD tüketici fiyat endeksi verilerini izleyecekler. Faiz oranlarındaki artışlar emtia üzerinde ağırlık yarattı.

Singapur’daki Saxo Capital Markets Pte’de piyasa stratejisti olan Charu Chanana, Suudi Arabistan ve Rusya’nın yaptığı indirimlere atıfta bulunarak, “Ham petrol piyasası, devam eden arz endişeleriyle desteklenmeye devam ediyor. Yatırımcılar ayrıca Perşembe günkü TÜFE açıklamasına hazırlanıyor” dedi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak