Irak’ta “Eşcinsel” kelimesine yasak

irakta-escinsel-

Irak haber içeriklerinde ‘eşcinsel’ ya da ‘eşcinsellik’ kelimelerinin kullanılmasını yasaklandı. İletişim ve Enformasyon Kurumu’nun kararına göre; bunların yerine “cinsel sapkınlık” ifadesi kullanılacak.

Irak basınında ‘eşcinsel’ ve ‘eşcinsellik’ kelimelerinin kullanılması yasaklandı. Yasak ülkede faaliyet gösteren tüm medya ve sosyal medya şirketleri için geçerli olacak. Irak İletişim ve Enformasyon Kurumu’nun kararına göre; içeriklerde “eşcinsellik” yerine “cinselsapkınlık” ifadesi kullanılacak. Irak’ın resmi medya düzenleme organının yasaklı kelimeler listesinde ‘toplumsal cinsiyet’ de yer alıyor. Kararla, “toplumun genel ahlaka aykırı ve yabancı terimlere karşı korunmasının hedeflendiği” öne sürüldü.

İhlâl halinde ne olacağı belli değil
Yasak lisanslı cep telefonu ve internet şirketlerini de kapsıyor. Bu şirketlerin aplikasyonlarında bu ifadeleri kullanmasına izin verilmeyecek. Hükümet sözcüsü kuralın ihlali halinde ne yapılacağına henüz karar verilmediğini fakat bir ceza uygulanabileceğini ifade etti. Irak’ta eşcinsellik doğrudan yasak değil ancak ceza yasasındaki açıkça tanımlanmayan ahlak maddeleri LGBTQ+ bireyleri hedef almak için kullanılıyor.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak