Tatar’dan Rusya’ya yanıt: Öyle bir talepleri olmadı

TATAR

Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ta konsolosluk açacağı iddiasına Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan yanıt geldi. Tatar, “Konsolosluk açmak gibi bir talepleri olmadı. Ofis açma girişimleri vardı. İngiltere’nin de ofisi var. Rusya’nın da olması bizim için sakıncalı değildir.” dedi.

Rus Tass haber ajansı Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ta konsolosluk açacağını duyurmasının ardından ilk resmi yanıt geldi. Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Konsolosluk açmak gibi bir talepleri olmadı. Ofis açma girişimleri vardı. İngiltere’nin de ofisi var. Rusya’nın da olması bizim için sakıncalı değildir” dedi.

Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da haberi yalanladı. Tahsin Ertuğruloğlu, “Bir ofis açma girişimleri vardır fakat konsolosluk açmak bambaşka bir şeydir, böyle bir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

Rus Tass haber ajansı Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ta konsolosluk açacağını duyurmuştu.

Kararın alınmasında siyasi imaların olmadığını söyleyen yetkililer “Çok yakın bir zamanda Lefkoşa şehrinin kuzeyinde konsolosluk hizmetleri vermeye başlayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya’nın Kıbrıs Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin, Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da Rus vatandaşlarına yönelik konsolosluk hizmeti vereceği belirtilmişti.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak