Altın kritik enflasyon verisi öncesinde yükseldi

ALTIN

Altın Fed’in bir sonraki faiz kararı hamlesine ilişkin daha net bir gösterge vermesi beklenen ABD’deki önemli enflasyon verileri öncesinde yükseldi.

Spot altın ons başına bin 917 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise bin 665 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

Çekirdek enflasyonun düşmesi beklenirken Bloomberg Economics düşüş trendinin sürmesi halinde Fed’in bir sonraki toplantısında sıkılaştırmada bir duraklamayı destekleyeceğini değerlendiriyor.

Yükselen tahvil getirileri ve borçlanma maliyetleri faiz getirisi olmayan altın için negatif bir etkiye sahip.

Bununla birlikte bu hafta yüzde 1’den fazla düşüş yaşayan değerli metal bir ayın en düşük seviyesinde işlem görüyor. ABD’nin tahvil ihracının tahvil getirilerini yükseltmesi değerli metal üzerinde baskı yaratsa da yatırımcılar fazladan arzı absorbe ediyor gibi görünüyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın kritik bir enflasyon verisi öncesinde bu kadar zayıflamamalı. Bazı büyük piyasa oyuncuları Wall Street’in yıllık manşet enflasyonda hafif bir artışa nazik bir tepki vermeyeceği korkusuyla kâr almayı tercih etmiş olmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Zayıf Çin ticaret verilerinin küresel ekonomik büyümenin hızına ilişkin şüpheler neden olmasının piyasada yarattığı gerginlik bu hafta başlarında dolar göstergesi yaklaşık beş ayın en hızlı yükselişini yaşarken doların güçlenmesi altın fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

1 comments

 • Megan

  Ağustos 15, 2023 at 06:20

  Hi there,

  We run an Instagram growth service, which increases your number of followers both safely and practically.

  – We guarantee to gain you 400-1000+ followers per month.
  – People follow you because they are interested in you, increasing likes, comments and interaction.
  – All actions are made manually by our team. We do not use any ‘bots’.

  The price is just $60 (USD) per month, and we can start immediately.

  If you’d like to see some of our previous work, let me know, and we can discuss it further.

  Kind Regards,
  Megan

  Reply

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak