Amcaoğlu: 5 yıllık süreçte eski elektrik sistemi sorunu çözülmeli

AMCAOĞLU

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu BRT’de yayınlanan ‘Manşet+’ adlı programa katılarak ülke gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Olgun Amcaoğlu, “10 milyon yolcu kapasiteli 30 park alanına sahip ve Türkiye’deki ilk 5 havalimanı içerisinde yer alan, devamında turizmde 50 bin yatak kapasitesi ile 4 milyon turiste ulaşmayı hedefliyorsanız ve bunun için enerjiye de ihtiyacınız varsa, su elektrik-turizmi-yüksek eğitimin gelişmesini hep birlikte planlamak lazım” ifadelerini kullanarak insanlar ülkeye gelmeden bu eksiklerin tamamlanması gerektiğini söyledi.

Soğuk kış aylarında enerji ihtiyacını karşılayabilecek mekanizma olmadığını kaydeden Olgun Amcaoğlu, “Yıllardır yapılmayan yatırım yapılacak ki kışın enerji ihtiyacımızı karşılayabilelim” dedi.

“KİMSEYE YETERLİ ENERJİ YOK DEME ŞANSIMIZ YOKTUR”

“Her ne olursa olsun bizim insanımıza giden enerjiye, suya gitmesin deyip karşısında duracak kimse olmaması lazım” şeklinde konuşan Amcaoğlu, ülkede hastaların ve yaşlıların bulunduğunu enerjiye ihtiyaç olduğunu ve kimseye ‘yeterli enerji yok’ deme şanslarının olmadığını kaydetti.

Amcaoğlu, “Yapılacak olanları gününde yapmak için eksik kaldığımız yerde eksiklerimizin söylenmesine ve zamanında istişare yapmaya açığız” şeklinde konuşarak, devletin kapısının da herkese açık olduğunu ifade etti.

Son 5 yılda yüzde 5 yatırım bile yapılsaydı çok faydalı olacağının altını çizen Amcaoğlu, insanların artık ‘yapamadık-yapamıyoruz’ gibi laflar duymak istemediğine de değindi.

“ELEKTRİK SİSTEMLERİ ÇOK ESKİ ZEHİRLENİYORUZ…”

“Elektrik sistemleri çok eski zehirleniyoruz…” diyen Bakan Amcaoğlu, 2030’da bu sistemin kullanılmasının imkânsız olduğunu kaydederek, şu an için bile olmaması gerektiğini söyledi.

Bu sistemde ısrar etmenin anlamsız olduğunun altını çizen Amcaoğlu, “Güneş enerjisi sistemini, kablo ile Türkiye’den gelecek olan enterkonnekte projesini hayata geçirmek zorunda olduğumuz ortadadır” dedi.

“5 YILLIK SÜREÇTE ESKİ ELEKTRİK SİSTEMİ SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Sadece şikâyet edilmemesi gerektiğini de belirten Amcaoğlu, “Muhalefet çözümlerle gelmeli yoksa dinlemem” şeklinde konuşarak, minimum 5 yıllık süreçte bu sorunun çözülmesi için gereken her şeyi yaptıklarını belirtti.

KAYNAK: KIBRIS POSTASI

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak