Köprüden dumanlar yükseldi

Öte yandan, sosyal medyada paylaşılan videoda Kırım Köprüsü’nün etrafından duman yükseldiği görülüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın gece saatlerinde Kırım Yarımadası’na 20 insansız hava aracıyla (İHA) saldırı girişiminde bulunduğunu ve İHA’ların havada vurulduğunu bildirmişti.

Kırım, 2014’te Rusya tarafından ilhak edilmişti.

Kritik öneme sahip

Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım yarımadasını Rusya’ya bağlayan ve yapımı milyonlarca dolara mal olan Kırım Köprüsü Rus askerlerine malzeme taşımak için hayati bir bağlantı görevi görüyor.

Ukrayna tarafından Kırım’ın ilhakının sembolü olarak görülen köprü uzun süredir Kiev’in hedefindeydi ancak son haftalarda daha yoğun ve artan saldırılara maruz kaldı.

Dışişleri Sözcüsü Zaharova: “Saldırılar yanıtsız kalmayacak”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, yaptığı yazılı açıklamada, bugün Kırım Köprüsü’ne ve Kırım Yarımadası’na Ukrayna tarafından saldırı girişiminde bulunulduğunu hatırlatarak,

Bu terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Kırım Köprüsü, saldırıların kabul edilemez olduğu tamamen sivil altyapıdır. Geçen yılın sonbaharından beri köprü bu tür saldırılara maruz kalıyor. Ayrıca (bu saldırılarla) sivillerin ölümüne de yol açtılar.

ifadelerini kullandı.

Batı’nın büyük yardımlarına rağmen temas hattındaki durumu değiştiremeyen Ukrayna ordusunun “terör yöntemleriyle” sivil yerleri ve sivilleri hedef aldığını belirten Zaharova,

Bu tür sabotaj eylemleri, bir kez daha uluslararası topluma Kiev rejiminin gerçek yüzünü gösteriyor. Bu tür barbarca eylemler haklı gösterilemez ve cevapsız kalmayacaktır.

değerlendirmesinde bulundu.