UFO’lar Hakkındaki En İyi Bilim Kurgu Dizileri

23jr0yla

Dünya dışı varlıklara yönelik sonsuz merak ve UFO arayışı pek çok bilim kurgu dizisinin merkezinde yer aldı. Konuya daha ciddi yaklaşan tarihi dizilerden, uzaylıları bir sit-com ortamına yerleştirip insan olmanın anlamını sorgulatan yapımlara kadar, yıllar içinde sayısız dizi yayınlandı.

Yakın tarihte, eski bir ABD Hava Kuvvetleri istihbarat görevlisinin ABD’yi UFO’larla ilgili onlarca yıllık bir programı gizlemekle suçlamasıyla uzaylılara yönelik komplo teorileri yeniden gün yüzüne çıkacak hiç kuşkusuz. Bu dönem aynı zamanda, konuyu ele alan eniyi dizileri izlemek ya da nispeten daha az bilinen yapımları keşfetmek için uygun zaman olabilir.

İkonik dizi “X-Files”daki Mulder ve Scully’nin FBI araştırmalarından, UFO’ların gelişiyle insanların yaşadığı dramı ele alan “Roswell”e, Ork gezegeni sakini Mork’un dünyayı ziyaret ettiği “Mork & Mindy”den, karısı uzaylılar tarafından kaçırılan bir adamın başına gelenleri anlatarak beklenmedik bir bakış açısı sunan “American Horror Story”nin ikinci sezonuna; işte UFO merkezli en iyi bilim kurgu dizileri….

The X-Files (1993-2018)
.

Komplo teorileri konusunda tartışmasız bir klasik olan “The X-Files”, her bölümü açıklanamayan yeni bir gizemi ortaya çıkaran 11 sezon boyunca yayınlandı ve bir TV klasiği haline geldi. Gillian Anderson ve David Duchovny’nin canlandırdığı FBI özel ajanları Dana Scully ve Fox Mulder, sezonlar boyunca paranormal olayları, dünya dışı yaşamın kanıtlarını ve hükümetin bu tür bilgileri gizlemek için sürekli çabalarını araştırdı. Hem federal ajanlar hem de özgür düşünenler olarak ana ikilinin ahlaki çatışmaları gerçek hayatı yansıtıyor da diyebiliriz çünkü günümüzde birçok eski Pentagon yetkilisi UFO muhbirleri olarak ortaya çıkıyor.

3rd Rock From The Sun (1996-2001)
.

“3rd Rock From The Sun”da dört uzaylı, Dünya’ya bir göreve çıkar. Ohio kasabasında yaşayan bir insan ailesi kılığına giren Solomon’lar, insanlık durumunu komik ama aydınlatıcı sonuçlarla gözlemler. Dünyalıların yaşamlarını kendi bakış açılarından inceleyen kılık değiştirmiş uzaylılar zamanla ana gezegenlerine olan sadakatlerini de sorgulamaya başlar. Bu iki bakış açısı, “3rd Rock From The Sun”ı zamansız bir iç gözlem komedisi yapıyor.

Taken (2002)
.

Temmuz 1947’de Roswell’de metal ve kauçuk kalıntılarının çıkarılmasından bu yana, New Mexico kasabası birçok UFO uzmanı ve komplo teorisyeni için başlıca varış noktası haline geldi. Mini bilim kurgu dizisi “Taken”, 1944 ile 2002 yılları arasında, üç ailenin hayatını anlatan sözde “Roswell olayı” üzerine kurulu. Bu ailelerin her birinin dünya dışı varlıklardan ve hükümetin örtbas operasyonlarından etkilenmesini anlatan dizi, UFO’lar Dünya’ya inerse, insan-uzaylı ilişkilerinin nasıl olacağını anlama üzerine özlü bir drama. Baş yapımcı olarak Steven Spielberg’in görev yaptığı “Taken”, Spielberg’in “E.T.” ve “Üçüncü Türden Yakınlaşmalar” filmlerini de anımsatıyor.

Mork & Mindy (1978-1982)
.

Pek çok “Happy Days” spin-off’undan biri olan “Mork & Mindy”, meseleleri Dünya’nın ötesine taşıyor. O zamanlar tanınmayan bir aktör olan Robin Williams, yumurta şeklindeki bir uzay aracıyla Dünya’ya inen Ork gezegeninden bir uzaylı olan Mork’u oynuyor. Mork, insan arkadaşı Mindy ile birlikte yaşıyor ve gezegen sakinlerinin yaşamlarını incelerken Dünya’da hem komik hem de içe dönük talihsiz maceralar yaşıyor. Mork rolüyle Emmy adaylığı kazanan Williams’ın kariyerinin gidişatını belirleyen performansı sayesinde iyi yaşlanan “Mork & Mindy”, 70’ler ve 80’lerdeki UFO çılgınlığını anlamak için nefis bir zaman kapsülü.

Fargo 2. Sezon (2015)
.

Bölümlerinin bir çoğu gerilim ya da kara komedi olduğu için “Fargo” bir bilim kurgu dizisi olarak tanımlanamaz. Ancak UFO’ları ele alan ikinci sezon listeye girmeyi hak ediyor. 1979’da Yukarı Midwest’te geçen bu sezon, kazara vur-kaç olayının ardından ortaya çıkan şiddetli kaosa ve suç aileleri arasındaki güç mücadelesine odaklanıyor. Tüm bunların ortasında, UFO gözlemleri tekrar eden bir tema haline geliyor. En iyi “Fargo” bölümlerinden biri olan The Castle, UFO alt metnini daha da detaylandırıyor ve uzaylılar olay örgüsünde beklenmedik bir deux ex machina görevi görüyor.

Project Blue Book (2019-2020)

1947’deki uçan disk çılgınlığının ardından, 1952’den 1969’a kadar Ohio’daki gizli bir Hava Kuvvetleri üssünde binlerce UFO gözlemi incelendi ve doğrulandı. Mavi Kitap Projesi olarak adlandırılan bu gerçek hükümet operasyonu, History Channel’ın aynı adlı dizisinde yeniden yaratılmıştır. “Game of Thrones” yıldızı Aidan Gillen, ülkenin dört bir yanındaki gözlemleri araştıran alaycı bir astrofizikçiden bir UFO araştırmacısına dönüşen Dr. J. Allen Hynek’i canlandırıyor. “Project Blue Book”, gerçek tarihi dramatize etmeye çalıştığı için The X-Files gibi şovlara ilginç bir tezat oluşturuyor. Bu da onu UFO meraklıları için mutlaka izlenmesi gereken bir dizi hale getiriyor.

American Horror Story: Asylum (2012-2013)
.

“American Horror Story: Asylum”da uzaylıların varlığı ve uzaylı kaçırmaları, dini korku ve akıl hastanesi temalarıyla birleştirerek diziyi daha da ilginç kılıyor. Evan Peters, karısını öldürdüğü iddia edilen Kit Walker’ı canlandırıyor. Onun, karısının aslında uzaylılar tarafından kaçırıldığına dair iddialarına kimse inanmıyor. Gökyüzüne bilinmeyen gözlemcilerin eklenmesi, Asylum’u duygusal olarak daha karmaşık hale getiriyor ve bir Katolik sanatoryum akıl hastanesi ortamında geçen sezonla uyum içinde. Uzaylılar her bölümde açıkça yer almayabilir, ancak onların varlığı, Asylum’un “inanç mı bilim mi” tartışmasına derinlik katıyor.

Roswell (1999-2001)
.

Melinda Metz’in Roswell High kitap serisinden uyarlanan “Roswell”, UFO temasını dokunaklı bir reşit olma hikayesiyle birleştiriyor. 1947’de Roswell’e bariz bir UFO indiğinden beri, şehir asla eskisi gibi olmadı… Yıllar sonra, 1990’larda, insan kılığına girmiş bir uzaylı, bir liseliyle arkadaş olur. İkisi beklenmedik bir bağ oluşturur. Uzaylılarını insanlaştıran “Roswell”, devlet destekli komploları, Dünya’daki uzaylı operasyonlarını ve her iki ırkın bir araya gelme olasılığını ortaya çıkarır. Dizi, uzaylıları dünyayı terörize eden işgalciler olarak resmetmek yerine, seyahat eden yabancılar olarak ele alıp daha incelikli bir yaklaşım benimsiyor.

Intruders (1992)
.

Uzaylılar tarafından kaçırılmak, her UFO araştırmacısının en büyük endişelerinden biridir, ancak gerçekten kaçırılanlara ne olur? 90’ların mini dizisi “Intruders“, bu tür iki kurbanın hayatlarını inceleyerek bu soruyu yanıtlamaya çalışıyor. Uzay gemisinde kısa bir yolculuğun ardından sonra Dünya’ya geri bırakıldıklarında bile, insanlar uzaylıların varlığından rahatsız olmaya devam ediyor. Dizi, uzaylılar ve insanlar arasındaki yüzeysel ilişkiye girmek yerine, uzaydan gelen yaratıklara takıntılı insanlar için varoluşsal bir alt metin taşıyarak UFO sırlarına daha derin bir bakış atıyor.

Dark Skies (1996-1997)
.

“Bildiğimiz şekliyle 20. yüzyıl tarihi bir yalandır.” Kısa ömürlü UFO dizisi “Dark Skies”ın resmi tanıtımı böyle diyor. Dizinin alternatif gerçekliğinde, uzaylılar 1940’larda Dünya’ya iner ve gezegenin tarihini benzeri görülmemiş şekillerde değiştirir. 1960’lardan meraklı genç bir çift, uzaylıların planlarını bozma görevini üstlenir. Çift, uzaylı gözlemlerini kamuoyuna duyurmayı planlamayan devlet kurumları tarafından takip edilir. Uzaylıları John F Kennedy’nin suikastına bağlasa bile, Dark Skies”ın açıklanacak pek çok tuhaf komplo teorisi var. Bu açıdan hem UFO meraklıları hem de tarih meraklıları için ilginç bir izleme deneyimi sunuyor

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak