Perseverance, Mars’ta gizemli kayalar tespit etti

vpfc5xtl

Mars keşif misyonları, kızıl gezegenin yüzeyindeki gelişmeleri izlemeye devam ederken, bilim insanları arasındaki heyecan ve merak giderek artıyor.

Araştırmacılar, Mars’ın yüzeyindeki kurumuş göl yataklarında ve eski nehir yollarında önemli ipuçları bulmaya devam ediyor.

NASA’nın Perseverance gezgininin yeni fotoğrafına baktığınızda, kızıl gezegende şüpheli bir şeyler olduğunu düşünebilirsiniz.

Bunun nedeni, araba boyutundaki robotun, köpekbalığı yüzgecine ve yengeç pençesine benzeyen iki ayrı kayanın görüntüsünü yakalamasıdır.

Garip kayalar

ABD uzay ajansı, bu son keşfi X’te (eski adıyla Twitter ) paylaştı ve fotoğraftaki şekiller için kısa sürede binlerce yorum geldi.

Bazı kullanıcıları, ‘yengeç pençesinin’ daha çok bir kahve çekirdeğine veya ‘yumurtaları için delik kazan’ bir kaplumbağanın kafasına benzediğini söyledi.

Geçen ay çekilen fotoğraflar, pareidolia olarak bilinen bir olgunun son örneği. İnsan beyni, gözlerin gördüklerini anlamlandırmak isterken bu durum gerçek olmayan bir anlam yaratıyor.

Pareidolia nedir ?

Pareidolia, genellikle rastgele veya anlamsız desenlerde, nesnelerde veya seslerde insanlar veya hayvanlar gibi tanıdık ve anlamlı şekiller veya desenler görmek olarak tanımlanan psikolojik bir fenomendir.

Bu, insanların zihinlerinin düzenli ve tanıdık desenleri algılama eğiliminde olduğu birçok durumda ortaya çıkar. Bu durumla birlikte aşağıdaki durumlar ortaya çıkabiliyor:

Bulutlarda yüz veya hayvan şekilleri görmek,

Ay veya Mars yüzeyinde yüz şekilleri veya nesneler görmek,

Duvarlardaki desenlerde tanıdık nesneler veya yüzler görmek,

Rastgele bir müzik parçasında mesajlar veya anlamlar aramak.

 

 

 

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak