Fed, faizlerin uzun süre yüksek kalacağının sinyalini verdi

FED DOLAR

Fed küresel piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizini sabit tuttu, ancak karar sonrası Fed’in bu yıl bir faiz artırımına daha kapı araladığı dikkat çekerken, gelecek yıl faiz indirimine gidilme ihtimali de azaldı. Fed, faizlerin uzun bir süre yüksek seyretmesini öngörüyor.

Fed faiz oranlarını sabit tutarken, yıl sonundan önce bir artırım daha beklediğini ve gelecek yıl daha önce belirtilenden daha düşük bir ihtimalle faiz indirimi öngördüğünü belirtti. Merkez bankasının iki günlük toplantısının sonunda açıkladığı projeksiyonlara göre, eğer gerçekleşirse bu son artış bu döngü için yeterli olacak. Fed bu hamleyi gerçekleştirirse, Mart 2022’de başlayan sıkılaştırma politikasından bu yana tam bir düzine artırım yapmış olacak.

Piyasalar kararı önden fiyatladı
cnbc’nin haberine göre piyasalar, Fed’in faizi sabit tutacağını ve faizin son 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,5 aralığında kalacağını fiyatlamıştı. Bu oran, bankaların gecelik borç verme karşılığında birbirlerinden aldıkları ücreti belirlerken aynı zamanda birçok tüketici borcuna da yansıyor.

Faiz artırımına gidilmemesi beklenirken, faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği konusunda önemli bir belirsizlik var. Çarşamba günü yayınlanan belgelere bakılırsa, eğilim daha kısıtlayıcı bir politika ve faiz oranlarının daha uzun bir süre yüksek seviyede kalacağını öngörüyor.

Piyasaların ilk tepkisi
Bu görünüm başlangıçta piyasa üzerinde baskı yarattı ve S&P 500 açıklamanın hemen ardından düştü. Ancak, Fed Başkanı Jerome Powell’ın bir basın toplantısı sırasında soruları yanıtlamasıyla hisse senetleri dalgalandı ve düşüşe geçti.

Powell, “Ek politika sıkılaştırmasının kapsamını belirleme konusunda dikkatli bir şekilde ilerleyebilecek bir konumdayız” dedi. Bununla birlikte Powell, Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelede daha fazla ilerleme görmek istediğini de sözlerine ekledi ve şu ifadeleri kullandı: “Uygun seviyeye ulaştığımıza dair gerçekten ikna edici kanıtlar görmek istiyoruz ve ilerleme görüyoruz. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz ancak bu sonuca varmadan önce daha fazla ilerleme görmemiz gerekiyor” dedi.

Ekonomide büyüme beklentisi yükseldi
Faiz tahminlerinin yanı sıra üyeler bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentilerini de keskin bir şekilde yukarı yönlü revize ederek gayrisafi yurtiçi hasılanın bu yıl yüzde 2,1 oranında artmasını öngördü. Bu oran Haziran ayındaki tahminin iki katından fazla olurken, üyelerin yakın zamanda bir resesyon beklemediklerini gösteriyor. 2024 GSYH görünümü ise yüzde 1,1’den 1,5’e yükseldi.

 

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak