Başbakan Üstel, “Mevcut yasanın yerine geçmek üzere üzerinde çalıştığımız Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasa Tasarısı, AB’nin son direktiflerine uygun şekilde düzenlenmiştir ve tasarı ilgili Meclis komitesinde son aşamadadır. Uzun süredir yasalaştırılamayan bu yasa da son haliyle kısa sürede meclis gündeminde olacaktır” diye konuştu.

“Beni eleştirebilirsiniz ama…”

Üstel, “Tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte yapılan mücadeleyi görmezden gelmek ve mesnetsiz açıklamalara destek vermek güzel ülkemize yönelik bir karalama adımıdır” dedi ve şöyle devam etti:

“Beni başbakan olarak eleştirebilirsiniz. Buna hiç itirazım olmaz. Ama, uzun süredir etkin bir şekilde yürüttüğümüz her türlü suç ve suçlularla mücadelenin görmezden gelinmesi, ülkemizin karalama kampanyasının bir öznesi yapılması asla kabul edeceğim bir şey değildir. KKTC devletinin suç ve suçlularla mücadelesine yönelik çabasına iktidar ya da muhalefet birlikte destek vermemiz gereken bir konudur. Net olarak söylüyorum, bu konuda polisimizin ve mali denetimle yükümlü tüm kurumlarımızın çalışmalarına desteğimiz tamdır. Göreve geldiğim günden itibaren, tüm devlet yönetimi tecrübemle kurumlarımıza talimatım ‘sıfır tolerans’ ile proaktif mücadele yürütülmesidir.”

“Ülkemiz böyle bir ülke değildir”

“Asla ve asla KKTC’nin suçluların barındığı bir ülke şeklinde tanımlanmasına iznimiz yoktur” diyen Başbakan Üstel, açıklamasının devamında ise şunları dile getirdi:

“Ülkemiz böyle bir ülke değildir. Ülkemizi farklı bir şekilde gösterme çabası güzel ülkemize, insanımıza, kurumlarımıza çok büyük bir haksızlıktır. Ülkemiz bir huzur adasıdır ve bu yapısını korumak başta ben olmak üzere hepimizin görevidir. KKTC hukuk sistemi, uluslararası camiada da takdir ve güven duyulan yanımızdır. Yapılan açıklamalar, organize karalama söylemleri, Rum lobisinin söylemleri üst üste geliyor.

Başta söylediğimi sonda da tekrar edeceğim. Bu ülke sahipsiz değildir. Hiçbir suç örgütü burada barınamaz, yasa dışı, hukuk dışı hiçbir faaliyete izin vermeyiz. Polis teşkilatımız, merkez bankamız ve devletimizin tüm kurumları bu alanda geçmişten elde ettikleri güçlü tecrübelerle görev yapmaktadır. Hükümetimizin  kendilerine desteği ise tamdır…”