Bitcoin son dört ayın en büyük haftalık yükselişini yaptı

Bitcoin 2

Bitcoin haftanın son gününde yükselişini sürdürerek son dört ayın zirvesini gördü ve 47 bin 500 doları aştı. Bitcoin’in yükselişinde borsa yatırım fonlarından son çıkışların yavaşlaması ve Nisan ayındaki yarılanma (halving) etkinliği öncesinde başlayan yoğun alımlar etkili oldu.

ABD’de listelenen ilk spot bitcoin borsa ürünlerinin düzenleyici onayı almasının ardından Bitcoin, Ocak ayından bu yana en yüksek seviye olan 47 bin 705 dolara yükseldi.

Dünyanın en büyük kripto para birimi son olarak yüzde 3,5 artışla 46.946 dolara yükseldi ve Ekim ayından bu yana haftalık en yüksek artışla dikkat çekti, bu hafta yüzde 10’luk bir yükselişe hazırlanıyor. Ethereum yüzde 2,5 artışla 2 bin486 dolara yükseldi.

Onay geldi, satış dalgası başladı
Bitcoin Ocak ayında 49 bin doların hemen üzerinde iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı, ancak o zamandan beri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ETF’leri onaylamasının ardından gelen satışlara teslim oldu.

Küresel merkez bankalarının bahar aylarında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentisiyle hisse senetleri, tahviller ve altın yükselişe geçerken, Bitcoin’deki düşüş son haftalarda diğer finans piyasalarının aksine gerçekleşti.

Politika yapıcılar o zamandan beri buna karşı çıktılar ve ekonomik veriler oranların yakın zamanda düşmesi gerektiği görüşünü desteklemedi, ancak hisse senetleri gibi riskli varlıklar yükseldi ve bitcoin yürüyüşüne devam etti.

Analistler, Cuma günkü fiyat artışının, son ETF çıkışlarındaki yavaşlamanın ve Nisan ayındaki yarılanma öncesinde yaşanan alım patlamasının bir etkisinin olduğunu söyledi.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak