Çavuşoğlu, YÖK Heyeti ile değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi

431558446_456800450005167_1485113615369876389_n

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Yükseköğrenim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ile teknik çalışmalar yapmak üzere KKTC’ye gelen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) heyetini kabul ederek, değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.
Toplantıya, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, YÖK Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Haldun Göktaş ile YÖK temsilcileri, Bakanlık bürokratları ve uzmanları katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu toplantı öncesi yaptığı konuşmada üniversitelerle ilgili işleri yürütmekle sorumluluğu bulunan bir Bakanlık olarak uzun yıllardır YÖK ile çok yakın bir iletişime sahip olduklarına dikkat çekti.
Bu kapsamda, yükseköğretimde yaşanan veya yaşanabilecek olan sorunların çözümünde YÖK ile sürekli iş birliği yaptıklarını belirten Çavuşoğlu, bu iş birliğini geliştirmek adına iki kurum arasında protokoller imzaladığını söyledi.
Son zamanlarda KKTC’de yükseköğretimle ilgili bazı tartışmaların olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu tartışmaların geçici olduğunu ve yaşananların, alınması gereken tedbirleri hızlandırılması adına fayda sağlayabileceğini söyledi.
Çavuşoğlu, Bakanlık olarak bu konularda sürekli gelişim içerisinde olduklarını ve yükseköğretimin gelişmesi için çalıştıklarını dile getirerek, “YÖK heyetinin gelmesi ile birlikte yaşanılan sıkıntıları ve üniversitelerin genel durumunu değerlendirme fırsatı bulacağız. Bu değerlendirmeden sonra da alınması gereken tedbirleri alacak, yasalarımızda eksiklik varsa bunları toplayarak geleceğe doğru yürümeye devam edeceğiz.” dedi.

YÖK Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Haldun Göktaş ise yükseköğretimin büyük ölçüde birbiri ile entegre ve iç içe olduğuna dikkat çekti.
Göktaş, KKTC’deki yükseköğrenim alanındaki yapılanmanın uzun bir emeğin ürünü olduğunu belirtirken, uluslararasılaşma hedefi doğrultusunda oluşturulan bu sistemin, büyük bir vizyonun ürünü olduğunu vurguladı.
Göktaş, yaşanan sıkıntıların giderilmesi için önemli bir çalışma yaptıklarını ve dokuz kişilik geniş bir heyetle KKTC’ye geldiklerini ifade ederken, “Şu anda acil bir durumla karşı karşıyayız ve bu durumla ilgili ne yapabileceğimizi değerlendiriyoruz. Umarım her şey olumlu bir şekilde çözüme kavuşur.” şeklinde konuşarak açıklamasını sonlandırdı.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da konuşmasında, bir üniversitede başlatılan soruşturma kapsamında bir sorun olduğunu belirtirken, bunun KKTC üniversite sisteminin genelini kötülemek ve karalamak için kullanılmasına izin vermemeleri gerektiğine vurgu yaptı.
Yükseköğretim Kurulu’nun Başbakan Ünal Üstel’in talebi üzerine KKTC’ye geldiğini ve Türkiye olarak her türlü teknik desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Feyzioğlu, “Sorunları olduğundan daha fazla büyütüp, çıkılmaz gibi gösterip, devleti ve kurumlarını da küçük düşürmeye kimsenin kalkışmaması lazım. Biz bu sorunları da el birliği ile çözeceğiz. Herkes müsterih olsun.” diyerek konuşmasını sonlandırdı

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak