Hasipoğlu: Rum vekiller bizi azınlık olarak görüyor!

HASİPOĞLU
Cumhuriyet Meclisi’ni temsilen İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Parlamentolar Arası Birlik Genel Kurul Toplantısı’na katılan Milletvekili heyeti yurda döndü.
Heyet, Genel Kurul Toplantısı ve yapılan temasları değerlendirdi.
UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu yaptığı değerlendirmede, 140 ülkeden 500’e yakın milletvekilinin katılımıyla Cenevre’de gerçekleştirilen Parlamentolararası Birlik Toplantısının, Kıbrıs meselesini masaya yatırmak ve Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını savunmak adına önemli bir toplantı olduğunu belirtti.
Kıbrıs’lı Rumlar ile birlikte katıldıkları toplantının, liderler düzeyinden sonraki en önemli toplantı olduğunu dile getiren Hasipoğlu, davet edilme sebeplerinin Kıbrıslı Rum milletvekilleri ile Kıbrıs meselesini ele almak oldugunu kaydetti. Toplantıyı yöneten İsviçreli milletvekillerinin; olağanüstü durumlarda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum milletvekillerinin daha sık bir araya gelerek daha fazla çalışmasını önerdiğini belirten Hasipoğlu, Türk tarafı olarak bu öneriye sıcak baktıklarını belirtti.
Ancak, moderatörlerin önerisinin Kıbrıslı Rum milletvekilleri tarafından reddedildiğini ifade eden Hasipoğlu “Burada bir kez daha gördük ki, Kıbrıs konusu bir statü meselesidir. Kıbrıslı Rum vekiller bizi eşit bir statüde görmüyorlar, bizi azınlık olarak görüyorlar. Biz bu tavırlarını yadırgadık. Bu tavırları, bizim ortaya koyduğumuz pozisyonun ne kadar haklı ve meşru olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.
Hasipoğlu, Kıbrıslı Türklere uygulanan haksız ambargolara karşı mücadeleye ve çalışmaya devam edeceklerini de söyledi

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak